Ceny krmných obilovin v sousedních zemích (Německo a Polsko) pokračovaly v květnu t.r. v klesajícím trendu nastartovaném již na konci roku 2022. Jejich vývoj ovlivnil také úroveň cen krmných směsí pro drůbež a prasata, které začaly rovněž od ledna oslabovat.
Obdobně jako v zahraničí se vyvíjela situace na trhu krmných obilovin také v České republice. Zejména k výraznému snížení ceny zemědělských výrobců za období leden až květen t.r. došlo v tuzemsku u krmné pšenice (‑24 %) a krmného ječmene (‑25 %). O něco mírněji se za toto období zlevnila krmné kukuřice (‑15 %).
Ceny řepkového a sójového šrotu se vyvíjejí odlišně. Zatímco vyšší poptávka po řepkovém šrotu drží jeho ceny na poměrně vysoké úrovni, sójový šrot na burze v Hamburku od března zlevňuje. Zejména očekávaná vysoká sklizeň a nabídka na trhu v letošním roce působí na stlačování cen sójového šrotu směrem dolů. Po rekordní sklizni sóji v Brazílii se totiž objevují i známky vysoké sklizně v USA. Narozdíl od trhu s řepkovým šrotem poptávka ze strany odběratelů po sójovém šrotu klesala, z toho více oslaboval zájem o nákup šrotu GMO free. V Německu byl sójový šrot s podílem bílkovin 44 % nabízen v polovině června t.r. na trhu za 485 eur/t, což bylo 5,2 % pod úrovní předchozího měsíce, a dokonce téměř o 18 % méně než v lednu 2023. Cena sójového šrotu GMO free (44 % bílkoviny) v červnu meziměsíčně oslabila o 3,8 % na 565 eura/t. V porovnání s lednovou cenou byla nižší téměř o 15 %. V případě sójového šrotu s vyšším podílem bílkoviny (48 %) klesla cena v červnu meziměsíčně o 4,9 % na 516 eur/t a u GMO free (48 %) dokonce o 6,4 % na 596 eura/t. Naproti tomu řepkový šrot v červnu v Německu meziměsíčně zdražil o 5 % na 380 eur/t. Na trhu je po něm aktuálně výrazně vyšší poptávka než nabídka. Také v dalších týdnech se neočekává žádná změna a počítá se s tím, že se vysoké ceny řepkového šrotu udrží až do nové sklizně.
Ing. Miluše Abrahamová,
Ing. Anežka Vorlíčková,
Ústav zemědělské ekonomiky a informací, Praha
Celý článek najdete v Krmivářství 4/2023.