22.01.2017 | 04:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vývoj českého softwaru pro řízení chovu skotu

Snahou týmu Jihočeské univerzity a společnosti Agrosoft je vyvinout a prosadit český produkt pro řízení chovu skotu, který bude respektovat české zvyklosti, organizaci výroby a vazbu na stájové technologie i na nadřazené organizace.

 

V současné době jsou na trhu systémy řešící vždy jen dílčí části dané problematiky. Evidenčně třídicí systémy zaměřené na celkovou evidenci chovu skotu, ale bez přímé vazby na technologii. Nebo naopak řídicí systémy s vazbou na konkrétní typ dojírny, které se omezují pouze na úzkou problematiku dojených krav. Systémy importované ze zahraničí jsou sice technologicky poměrně dokonalé, ale nezpracovávají problematiku chovu skotu komplexně. Pro tuzemské chovatele obvykle postrádají důležitou vazbu na nadřazené organizace, účetní a ekonomické systémy a velmi komplikovaně se do nich implementují technologické prvky vzniklé v rámci vývoje v ČR. Tato skutečnost byla zjištěna z informačních kanálů, nebo sledováním těchto systémů u tuzemských chovatelů (GEA – DairyPlan, ALPRO – DeLaval).

Naší snahou je vyvinout a prosadit český produkt pro řízení chovu skotu, který bude respektovat české zvyklosti, organizaci výroby a vazbu na stájové technologie i na nadřazené organizace – ČMSCH, Mze, atd. Vývoj řídicího systému se zahájil ve dvou směrech. Jedním bylo nalézt optimální technické řešení a programovací prostředky, druhým analytické zpracování a sestavení optimálních algoritmů dané problematiky. Jádro systému je řešeno jako cloudová aplikace. Využívá osvědčené moderní technologie jako SQL, HTML5, Linux. Hlavním rozhraním pro přístup uživatele do systému je webová aplikace. Tato aplikace slouží především ke kontrole aktuálního stavu chovu skotu, zobrazení a tisku výstupních sestav, aktualizaci údajů, analýze historických i aktuálních dat. Webová aplikace je kompatibilní napříč operačními systémy. To umožňuje uživateli bezproblémový přístup do systému jak z počítače (stolní PC nebo notebook) s Windows, Linux, MACem nebo chytrého telefonu či tabletu s Androidem. Na koncovém zařízení není nutné cokoli instalovat, postačuje moderní webový prohlížeč s podporou HTML5.

Tento článek vychází z údajů získaných v průběhu realizace projektu NAZV QJ1210144 a NAZV QJ1530058.

Ing. Luboš Zábranský, Ph.D. 1prof. Ing. Miloslav Šoch, CSc., dr. h. c. 1Ing. Iveta Novotná2,Ing. Luboš Smutný, Ph.D. 2,Ing. Šárka Smutná2,Ing. Anna Poborská1

1Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích

2 AGROSOFT Tábor s. r. o.

Celý článek najdete v NCH 1/2017

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down