30.09.2024 | 08:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vývoj jde stále dopředu – i na krku

Podnik postupně vybavovaný nejmodernějšími technologiemi od firmy LUKROM, to je společnost TOZOS, spol s r. o., sídlící v Dolních Tošanovicích nedaleko Frýdku-Místku. Jako člen skupiny LUKROM má podle ředitele podniku Radka Stejskala tuto nespornou výhodu, které také v plné míře využívá.

Podnik hospodaří na výměře 1443,5 ha zemědělské půdy rozkládající se na 233 půdních blocích s průměrnou výměrou 6,2 ha, půdy se většinou řadí mezi těžké. Nadmořská výška se pohybuje mezi 350 až 400 metry. Průměrný roční úhrn srážek je od 700–1200 mm.

V podniku jsou hojně využívány traktory značky JCB, zde pomáhají při sklizni senáže v lokalitě s extrémním výskytem čápů
V podniku jsou hojně využívány traktory značky JCB, zde pomáhají při sklizni senáže v lokalitě s extrémním výskytem čápů

„Firma má dvě střediska, a to Lesní dvůr v Dolních Tošanovicích, kde je středisko rostlinné výroby s dílnami, bioplynová stanice o výkonu 840 kW a výkrm kuřat ve čtyřech halách o zástavu 133 tisíc kusů. Dále je zde výkrmna prasat provozovaná LUKROMEM plus. Druhé středisko je v Horních Tošanovicích, kde se nachází farma s dojnicemi, jalovicemi a telaty.

Celkový počet zaměstnanců je 42, při nárazové práci jako jsou žně či výroba objemných krmiv nám vypomáhají brigádníci,“ konstatoval ředitel podniku.

Podřízeno živočišné

Rostlinná výroba v podniku je z větší části podřízena chovu hospodářských zvířat. Z obilnin se pěstuje pšenice ozimá na 360 hektarech, jen krmné odrůdy pro chovaný skot, kuřata a prasata. Ječmen ozimý zaujímá 125 hektarů, řepka je seta na 63 ha. Kukuřice na siláž s výměrou 320 hektarů je určena pro skot (150 ha) i bioplynku (170 ha). Jetelotrávy na orné půdě zaujímají 160 ha a na trvalé travní porosty je vyčleněno 330 hektarů. Zbylou výměru tvoří podle Radka Stejskala pásy kolem vod a úhory.

V této oblasti se podnik specializuje na plemeno holštýn chované v uzavřeném obratu stáda. Aktuálně je podle zootechničky Jany Slováčkové ve stavu 490 krav s průměrnou roční užitkovostí na úrovni 10 700 kg, obsahem tuku 3,84 % a bílkovin 3,41 procenta. Díky průměrnému obsahu somatických buněk na úrovni 160 000 na mililitr mléka zpeněžují v kategorii Q.

Záměrem chovatelů je v blízké budoucnosti navýšit stavy dojnic, a také počet prodávaných vysokobřezích jalovic. Proto využívají sexované inseminační dávky, a to na jalovice a prvotelky. „Preferujeme českou genetiku se zaměřením na mléčnou užitkovost, ale i složky. Důležité jsou pro nás také končetiny a samozřejmě vemena,“ upřesňuje Jana Slováčková. Jak dodává, podíl genomických a prověřených býků je zhruba 1:1, ovšem ti genomičtí musí mít alespoň z jedné generace faktické výsledky.

Moderní technologie

Nejnovějším počinem v oblasti technologií je na farmě instalace krčních obojků AfiCollar, které chovateli nabízejí mnoho funkcí. „Je to nejen detekce říje a hodnocení zdravotního stavu podle doby příjmu krmiva a přežvykování, ale také zejména nová aplikační část detekce teplotního stresu. Ta umožňuje uživateli odhalit skupinu zvířat nadměrně trpící přehřátím a také vyhodnotit změny podle nápravných opatření ve stáji, či v čekárně. Nesmíme zapomínat, že včasná detekce a na ni navazující opatření minimalizují náklady,“ je přesvědčena Michaela Otépková.

V produkční stáji pózují Michaela Otépková, Radek Stejskal a Jana Slováčková (zleva)
V produkční stáji pózují Michaela Otépková, Radek Stejskal a Jana Slováčková (zleva)

Své zkušenosti z provozu obojků, které na farmě využívají dva roky u jalovic a od března tohoto roku u krav, přidává i zootechnička: „Například s reprodukcí pomohla tato technologie ve velmi krátkém čase. Výhodou je i jednoduchá údržba senzoru, opasek je vyměnitelný a pratelný. Dají se na něj navěsit i klasická plastová čísla pro rychlou orientaci ve stáji. Oceňuji také komfort a bezpečnost při jeho nasazování,“ uvedla Jana Slováčková.

A jak to vypadá v praxi? Po navěšení obojku krávě či jalovici senzor deset dní sbírá data a následně z nich vypočítá průměrné hodnoty, z kterých nadále vychází. Každé zvíře má tak vlastní křivky pro různé parametry. Když se od nich odchýlí, systém to zaznamená, vyhodnotí a nahlásí.

Jana Slováčková si systém AfiCollar pochvaluje, práce s ním je podle jejích zkušeností jednoduchá a velmi efektivní

Jalovice dostávají senzory ve věku 11 měsíců, k prvním zapouštění dochází přibližně o dva měsíce později. Po zjištění březosti se obojky sundávají.

V podniku se obojky houpou, možná trochu netradičně, na krku i kravám stojícím na sucho a jalovicím v přípravě na porod. „Informace, jako jsou příjem potravy či doba přežvykování, jsou u plemenic v tranzitním období velmi důležité. Zároveň zjistíme, zda se krávy po porodu vracejí do fyziologického normálu, nebo zda se objeví nějaký problém,“ vysvětluje zootechnička.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down