Krmné systémy využívané v provozech chovu prasat lze rozdělit podle konzistence krmné dávky na suché, kašovité a tekuté krmení. Pokud by si prasata mohla vybrat, dala by přednost kašovitému krmení. U zakládaného suchého krmení se to řeší umístěním sprchových napáječek do krmítek nebo nad koryta. Použití krmných směsí sice omezuje využití alternativních krmiv, ale v suché konzistenci se lépe dávkují a v krmicím systému se snáze udržuje potřebná hygiena.
U všech systémů je prvořadým požadavkem zajištění správné výživy a pohody zvířat. Jestliže jsou prasata ustájena ve skupinách a nemohou se sytit podle libosti nebo nemají k dispozici automatický krmný systém, musí mít každé zvíře přístup ke krmivu ve stejnou dobu jako ostatní prasata ve skupině.
Technologie jsou dobře zvládnuté a prosadily se u individuálního ustájení prasnic, zejména kdy je žádoucí regulace příjmu krmiva. Většina výrobců nabízí velice spolehlivé dávkovací systémy. Suché krmení umožnilo i vznik automatizovaných krmných boxů. Z hlediska technologického pokroku je to vlastně vrchol technologie krmení prasat a umožňuje to i dnes tolik žádané skupinové ustájení prasnic při zachování individuálního krmení, které je u této kategorie velmi potřebné.
Tekuté a kašovité krmení je pro zvířata přirozenější, lépe vyhovuje fyziologii trávení a v současné době je velmi oblíbené u výkrmců prasat. Zkušenému zootechnikovi dovoluje využít různé komponenty krmiv, syrovátku apod. Míchačka umožňuje s využitím několika základních směsí přizpůsobovat krmnou dávku růstové fázi prasat i řídit dávkování dokonce kvalitativně odlišných směsí v různých odděleních výkrmny. Uvedený systém však nabízí i fermentovaná nebo okyselovaná krmiva.*
Více se dočtete v říjnovém čísle časopisu Náš chov