Prasata patří k nejvýkonnějším hospodářským zvířatům, vynikají vysokou intenzitou růstu a velmi dobrou konverzí krmiva, resp. vysokým využitím živin na záchovu a produkci. Vynikají i v dalších hospodářsky významných vlastnostech. Prasata jsou raná, plodná, mají krátkou březost a vysokou jateční výtěžnost. Tomuto výkonu musí odpovídat správná výživa a technika krmení.
Při výživě prasat je nutné respektovat, že jejich enzymatický typ trávení neumožňuje zkrmování krmiv s vysokým zastoupením vlákniny, proto je jejich výživa založena na vysoce stravitelných krmivech s vysokou biologickou hodnotou, zejména s optimálním zastoupením aminokyselin. Sortiment krmiv vhodných pro prasata je značně široký, jelikož prase je všežravec. Klasickými krmivy pro prasata byly a stále jsou ječný šrot, pařené brambory a odstředěné mléko. Ve velkovýrobě se využívá ke krmení jednotlivých kategorií prasat kompletních krmných směsí. Složení průměrné krmné směsi je uvedeno v tabulce 1. V ČR se ustálil systém výroby několika typů kompletních krmných směsí pro různé kategorie prasat (viz tabulka 2). Vyráběno je mnohem více druhů krmných směsí, ale v praxi se více typů nepoužívá. Pro chovatele, kteří si chtějí vyrábět krmné směsi, jsou k dispozici premixy (koncentráty) bílkovin, minerálií a vitamínů.
V současné době se uplatňují tři způsoby krmení prasat, kterými jsou zkrmování pouze kompletních krmných směsí, zkrmování běžně dostupných komponentů (nejčastěji čerstvých krmiv) a doplňkových směsí a kombinované krmení (v období, kdy jsou k dispozici vhodná krmiva, se krmí doplňkovou směsí a v dalším období se krmí kompletní směs). Kombinované krmení může přinést největší úspory, protože není třeba vytvářet speciální sklady na dlouhodobé uchovávání objemných krmiv. Je však velmi náročné na práci zootechnika a ošetřovatelů, a proto se využívá jen málo.*
Více si přečtete ve Farmáři 12/2016