Výživa a pohoda pro odchov a odstav selat

Odstav je pravděpodobně nejstresovějším obdobím při odchovu selat. Náhlé oddělení mláďat od matky, změna výživy a krmení, přesun do nového prostředí a obvykle i první kontakt s dosud neznámými selaty, to vše působí stres. Navíc k těmto událostem dochází v době, kdy je trávicí a imunitní systém selat ještě nevyzrálý. Není divu, že s tím přichází i problémy.

Stoupající plodnost prasnic v posledních desetiletích vedla k tomu, že počet selat ve vrhu často převyšuje počet jejích funkčních struků. V konečném důsledku tak ubývá mléka pro jednotlivá selata. Tak dochází k narušení odpovídající výživy sajících selat, nižším přírůstkům hmotnosti a problémům i v dalších obdobích. Mateřské mléko mláďatům poskytne nejen většinu živin, ale novorozená selata by jen těžko přežila bez protilátek z mleziva své matky.. Mléčná náhražka by proto měla být podávána jako doplněk v takovém množství, aby neomezovala přirozenou mléčnost matek. Přikrmování by mělo sloužit hlavně při odchovu opravdu velkých vrhů, kdy pomůže docílit např. vyšší hmotnosti selat při odstavu, vyrovnanější hmotnosti selat, redukce mortality před odstavem, ale též snížení potřeby kojných prasnic, omezení nutnosti přesunů a rizika šíření chorob.

Období přípravy na odstav nezačíná den-dva předem nebo dokonce až v den odstavu, ale spíše týden před plánovaným odstavením selat. Vhodné je začít postupně přikrmovat takovou krmnou směs, jaká bude selatům překládána ihned po odstavu.

Tekutá forma krmiva přispívá k časnému zájmu o nové krmivo a selata jej lépe přijímají. Při suchém krmení jsou lépe konzumovány granule než šroty.

Odstav selat ve skupinách podle vrhů snižuje agresivitu selat vznikající při setkání mnoha „cizími“ selaty. Nicméně pro ta nejmenší selata je vhodnější společný odstav v odděleném kotci.

Krmná dávka by měla být pečlivě sestavena s využitím výhradně vysoce kvalitních a stravitelných krmiv, patřičným způsobem obohacena syntetickými aminokyselinami. Měla by být dostatečně koncentrovaná, protože příjem krmiva je v tomto období relativně malý.

Zvládnutý management odchovu, welfare, výživa a krmení selat v období před a po odstavu omezuje vliv stresu z odstavu a s ním spojené problémy, jako jsou zpomalení růstu, riziko průjmových onemocnění, úhyny.

Ing. Anna Marcinková

Podrobněji v časopisu Náš chov 5/2021.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down