Odstav je kritická fáze života selete, kdy se vyrovnává s nutričním stresem, z odloučení od prasnice, se změnou prostředí a sociální hierarchií. Zjistilo se, že selata, která během prvního týdne po odstavu sníží svou hmotnost, dosáhnou v porovnání s ostatními selaty porážkové hmotnosti o deset dnů později.
V chovatelské praxi je běžné, že ne všechna selata se do odstavu naučí přijímat krmnou směs. Větší problém s návykem na prestarter mají silná selata, která zaujala po porodu lepší místo u struků s dostatkem mleziva a mléka a neměla tak potřebu přijímat krmnou směs. Na podporu návyku se proto směs selatům vylepšuje tak, aby jim chutnala. Nesmí se však zapomínat na zajištění optimálního světelného režimu ve stáji, aby selata viděla na ostatní vrstevníky, mohla se orientovat v prostoru kotce a našla krmítko a napáječku. Ideální je přirozené tlumené světlo.
Na podporu zvýšení růstové schopnosti se osvědčuje obohatit selatům krmnou dietu na bázi obilovin a rostlinných bílkovinných komponent o syrovátku nebo odstředěné mléko. Zvýšení příjmu krmiva se dociluje také okyselením krmné dávky organickými kyselinami, ale i použitím zchutňovadel nebo tepelnou úpravou zrnin, která současně přispívá ke zvýšení stravitelnosti. Od devadesátých let minulého století se začal jako prostředek podporující růst mladých prasat používat zinek. Oxid zinku se jevil jako účinná prevence proti průjmovým onemocněním. Zjistilo se však, že vysoké vylučování zinku má negativní vliv na životní prostředí. Proto od roku 2022 dojde k legislativnímu omezení použitelných dávek zinku pro hospodářská zvířata. Jako nové alternativy za oxid zinečnatý se zkoumají další sloučeniny s antibaktericidními účinky, například huminové látky, rostlinné extrakty jako jsou esenciální oleje, cinnamaldehyd z kůry skořicovníku, karvakrol z oregana a tymianu či alicin z česneku, a dále organické kyseliny s krátkým řetězcem (citronová, propionová, mléčná, fumarová), prebiotika či probiotika. Nejdůležitější živinou pro všechny kategorie zvířat je však voda. K zajištění dostatečného příjmu čisté a nezávadné vody je třeba správně umístit napáječky, a to tam, kde zvířata přijímají krmivo. V opačném případě hrozí snížení příjmu krmiva.