Společnost Trouw Nutrition Biofaktory uspořádala již po devatenácté konferenci zaměřenou na moderní trendy ve výživě prasat. Tentokrát v hotelu Zámek Valeč u Hrotovic, kde se diskutovalo zejména o zákazu použití oxidu zinku v medikační dávce a o důvodech snižování spotřeby antibiotik v chovech zvířat.
Ve velkém sálu vystoupili domácí specialisté pořadatelské firmy spolu s Hubertem van Heesem z Trouw Nutrition Svine Research Centre, který více než stovce účastníků vysvětlil, jaký význam má pro zdraví prasat mikroflóra zažívacího traktu. Právě dosažení optimálního zdraví zvířat mimo jiné i podporou jejich imunity je pro strategii snižování používání antibiotik klíčové.
Konferenci zahájil obchodní manažer společnosti Trouw Nutrition Biofaktory, s. r. o., Ing. Petr Klepač, který se ve svém vystoupení zaměřil jednak na omezení použití produktů s obsahem oxidu zinku v krmných směsích u selat v předvýkrmu, jednak přednesl argumenty odůvodňující snižování spotřeby antibiotik a současně chovatelům prasat představil i možná řešení, která tyto prospěšné snahy podporují.
„Zákaz použití oxidu zinku v medikační dávce v krmných směsích pro selata s přechodnou dobou pěti let vydala Evropská komise již 26. července letošního roku. Akceptovala tak doporučení komise pro veterinární produkty, která svůj návrh odůvodnila tím, že rizika spojená s znečištěním životního prostředí jsou vyšší než benefity při řešení průjmů u selat. Přitom poukázala na akumulaci zinku v prostředí, kterou prakticky nelze kontrolovat, ale i na riziko spojené se zvýšením výskytu bakterií rezistentních na antibiotika. V současné době jsou antibiotika pro mnoho chovatelů nejefektivnějším a nejekonomičtějším řešením. Udržují nejen zdraví zvířat na odpovídající úrovni, ale také zvyšují jejich příjem krmiva a užitkovost. A vedle toho účinně řeší chyby managementu. Pokud bychom chtěli stávající používání antibiotik omezit, musíme především hledat motivaci, proč to udělat. Zatím nám to totiž legislativa nenařizuje. Nejlepší motivací by mělo být - mít zvířata, která vzhledem ke svému zdravotnímu stavu, kondici a welfare antibiotika prostě nepotřebují. Naše firma vnímá rezistenci na antibiotika jako velký problém a chce ho řešit,“ řekl na úvod odborného bloku přenášek Ing. Klepač.*
Více se dočtete v prosincovém čísle časopisu Náš chov