Intenzivní snaha o zvyšování užitkovosti prasnic vedla postupně k vytvoření genotypů produkujících vysoký počet selat. Tím se ovšem změnily i nároky prasnic na výživu. Z toho důvodu se výživa prasnic začala řešit mnohem detailněji, přičemž nové přístupy se začaly uplatňovat zejména v tranzitním období. To znamená v době posledních deseti dnů březosti a prvních deseti dnů laktace, během níž u prasnic dochází k důležitým fyziologickým a metabolickým změnám.
V reprodukčním cyklu prasnice je tranzitní období nejkritičtějším obdobím. Dochází k výraznému růstu plodů, vývoji mléčné žlázy, k samotnému porodu, zahájení produkce mleziva a mléka. To vše významně ovlivňuje tělesnou kondici a užitkovost prasnice.
Krmivářské firmy samozřejmě zareagovaly, a tak dnes jsou běžně na trhu kompletní nebo doplňkové krmné směsi pro výživu prasnic v tranzitním období. Kromě vyšší úrovně energie i vlákniny obsahují také laxativa pro zamezení zácpy a další speciální složky. Přínosem využití tranzitní směsi je možnost aplikace funkčních krmných přísad podporujících správný průběh procesů v období porodu, díky nimž se dosahuje například lepší prokrvení dělohy a mléčné žlázy, zkrácení délky porodu, snížení počtu mrtvě narozených selat nebo zvýšení obsahu imunoglubulinů v kolostru. Výzkum se dále zaměřuje na možnost ovlivnění porodní hmotnosti selat, což je velmi aktuální téma v souvislosti se zvyšováním počtu selat ve vrhu a vysokému procentu selat s nízkou porodní hmotností.
Protože v průběhu tranzitního období se požadavky prasnice na energii a zastoupení aminokyselin výrazně a rychle mění, optimální úrovně výživy nelze dosáhnout zkrmováním jedné směsi. Kromě hlavních živin je třeba také sledovat a upravovat obsah dalších živinových složek krmiva, jako jsou vitamíny nebo minerální látky, které často bývají limitujícím faktorem produkce. Vývoj strategie krmení prasnic v tomto období je náročné, obzvlášť u vysoce produktivních zvířat s velkými vrhy. Odpovídající výživou lze dosáhnout kromě vysoké užitkovosti také prodloužení dlouhověkosti prasnic, která ovlivňuje rentabilitu v chovech prasat.*
Více se dočtete v článku Ing. Jaroslavy Bělkové, Ph.D., (VÚŽV, v. v. i., Praha-Uhříněves, oddělení chovu prasat Kostelec nad Orlicí), který najdete v říjnovém čísle časopisu Náš chov.