Výživa hraje hlavní roli nejen v produkci mléka, ale také v reprodukčním procesu skotu a do ekonomické bilance se promítá v řádech milionů až miliard. Nelze se tedy divit tomu, že se vědci a výživáři na celém světě snaží přicházet stále s novými nápady a teoriemi, jak se s problémy kolem výživy a krmení skotu vypořádat.
Pravdou, i když ne příliš populární, je, že kvalita krmiva hraje v produkčním i reprodukčním životě skotu tu nejdůležitější úlohu. Bachor krávy, přesněji řečeno bachorová mikroflóra a její činnost, ovlivňuje veškeré další dění ve zvířeti. Jen si vzpomeňte, jaký je Váš výkon, pokud se Vám podaří sníst něco, co tzv. „nesedne“. U člověka se tento „problém“ dá poměrně snadno řešit, pokud si dotyčný dokáže odepřít potraviny či pokrmy, které mu nedělají dobře nebo si příště dá větší pozor na to, kde a co nakupuje, pokud mu problémy způsobila pochybná kvalita či ne příliš přesvědčivá zdravotní nezávadnost potraviny či pokrmu.
U skotu by to bylo také poměrně jednoduché, ale… vyrobit kvalitní objemná krmiva nemusí být úplně nejsnadnější úkol. To ví každý, kdo si to někdy zkusil. Každý chovatel má určitě velmi dobře spočítané, kolik ho stála výroba krmiva, takže představa, že celý obsah silážní jámy nebo vaku vyveze na hnojiště, ho určitě nenadchne. Krom toho by musel vyhozené krmivo něčím nahradit, a to by znamenalo další položku na straně nákladů. V praxi se tedy často setkáváme spíše s tím, že se i méně zdařilá objemná krmiva využívají při přípravě krmné dávky. Pak bývá potřeba hledat řešení celé řady problémů, které si jen málokdo spojuje (nebo chce spojovat) s kvalitou krmiva. Faktem je, že navštívíte-li podnik, který má objemná krmiva špičkové kvality, pak se většinou nepotýkají s vážnějšími metabolickými problémy nebo problémy s reprodukcí či produkcí.
Více si přečtete ve Farmáři č. 7/2018