07.12.2021 | 10:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výživa tranzitního období

je možná provždy vyřešena?

                Nejistá doba spojená se stále se měnícími nařízeními vlády neodradila společnost ADW od pořádání semináře pro odbornou veřejnost, a to hned ve dvou listopadových dnech – 9. listopadu v Mrákově a následně 10. listopadu u Tří Věžiček. Seminář byl zaměřen na tranzitní období a jeho řešení s novým produktem, který společnost ADW v souladu s již známým konceptem krmení suchých TMR uvádí na trh.

Po úvodním přivítání ředitelem společnosti Ing. Michalem Kabelkou a představení novinek ve společnosti ADW FEED a. s. z úst obchodního ředitele Josefa Novotného došlo k online  propojení s profesorem Robertem Van Saunem. Právě on byl garantem vyhodnocení, posouzení a statistické průkaznosti výsledků provozního ověření účinnosti nového produktu.

Profesor Saun představil výsledky pokusů se zkrmováním suché TMR, kde prokazatelně vyšlo, že se zvýšil příjem sušiny i vyprodukované kilogramy mléka na kilogramy sušiny přijatého krmiva (FE). Na tato slova Roberta Van Sauna navázaly Hana Drábková, Patricie Kolářová a Petra Sedláková svým příspěvkem s výsledky z českého provozního pokusu a představením nového produktu ADW – suché TMR pro tranzitní krávy. Produkt s názvem TMR ENSTAR Transi Time společnost ADW nově uvádí na trh spolu s celým konceptem zkrmování suché směsné krmné dávky.

Provozní testování precizně sestaveného produktu se uskutečnilo pod záštitou Ing. Patricie Kolářové z Nutrition of animals, s. r. o. v ZD Sloupnice ve zrekonstruovaných stájích pro krávy stojící na sucho, přípravu na porod a rozdoj. Jedním ze sledovaných kritérií bylo řízení vápníkového metabolismu podle přesně dané metodiky. Vyhodnocení této části pokusu provedla doc. MVDr. Alena Pechová, CSc. z Veterinární univerzity v Brně. Vzhledem k vysoké kvalitě chovu, kde byl provozní pokus prováděn, bylo potvrzeno, že kompletním podáváním produktu TMR ENSTAR Transi Time došlo k udržení vysokého standardu a nenastaly žádné změny ve vápníkovém metabolismu. Jak zdůraznila dále Ing. Patricie Kolářová, u stád, se kterými spolupracuje, přijímají starší krávy stojící na sucho (na druhé a vyšší laktaci) z běžné vlhké TMR/KD přes 14 kilogramů sušiny! Nicméně i tyto krávy zvýšily při zkrmování suché TMR Transi Time příjem o zhruba 2 kg sušiny. Pozitivní efekt příjmu sušiny byl znatelný jak na porodně (kde se příjem nesnížil o tolik, co bylo běžné), tak i v rozdoji. To vyústilo také ke zlepšení příjmu sušiny po porodu, což mimo jiné znamená snížení rizika ketózy nebo dislokace slezu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down