19.05.2021 | 04:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výživa versus poodstavové průjmy

Ze statistiky vyplývá, že průjmová onemocnění tvoří až jedenáct procent všech ztrát u odstavených selat. Odstav je vůbec nejrizikovější období života prasete, jakékoli podcenění v navazující fázi odchovu často již nelze dohnat. V chovatelské praxi se poodstavovým průjmům předchází zkrmováním medikovaných krmných směsí s vysokými dávkami oxidu zinečnatého. Už od poloviny příštího roku ale chovatelé budou muset hledat kvůli legislativnímu omezení zkrmování zinku jiná řešení.

Zdravotní problémy u odstavených selat souvisí se stresem z důvodu oddělení od matky. Po vyhladovění se následně přežerou, a protože jejich trávicí aparát ještě není v optimální kondici, do dvanáctníku a tlustého střeva se dostává nestrávená zažitina s vysokým obsahem škrobu a bílkovin. Tam se stává živnou půdou pro mikroorganismy, včetně patogenních bakterií E. coli, což se projeví průjmy a úbytkem hmotnosti selete.
„Zinek dokáže v alkalickém prostředí eliminovat veškeré mikroorganismy gastrointestinálního traktu. S vyšší dávkou oxidu zinečnatého se úměrně zvyšuje i mukózní vrstva ve střevech, která vytváří bariéru proti patogenům. Léčebný efekt oxidu zinečnatého byl zaznamenán při dávkách 3000 mg/kg. Celou dávku však sele nevyužije a část zinku se vyloučí do prostředí, kde negativně ovlivňuje mikroorganismy. Proto se omezuje použití zinku, které by po roce 2022 nemělo překročit dávku 150 mg/kg. Obsah zinku je v krmných dávkách nadhodnocený. Při podávání vysokých dávek delší dobu může mít zinek negativní vliv na ostatní minerální látky, například limituje obsah vápníku. Důvody využití zinku k léčebným účelům jsou ryze ekonomické. Podle celoevropského průměru se totiž náklady na jedno sele při použití medikované směsi zinkem vyčíslují na padesát haléřů, asi osminásobně dražší jsou antibiotika a vakcinace vyjde na osmnáct korun,“ navázal na problematiku průjmových onemocnění další aktivní účastník webináře doc. Ing. Pavel Horký, Ph.D., z Ústavu výživy zvířat a pícninářství na Agronomické fakultě Mendelovy univerzity.*
Více se dočtete v týdeníku Zemědělec

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down