16.04.2007 | 10:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výživa zvířat na lepší úrovni

Vyrovnaná a správně sestavená krmná dávka je podmínkou pro ziskový chov hospodářských zvířat. Další podmínkou je, aby náklady na jejich výživu nebyly příliš vysoké. Jednou z možností, jak zlevnit výrobu krmných směsí, je používání vlastní mobilní míchárny.

Akciová společnost Úsovsko, a. s., sídlí v Klopině nedaleko Mohelnice. Rozpětí jejich činností je široké, od zemědělství (rostlinná a živočišná výroba, ovocnářství) po potravinářskou a průmyslovou výrobu a služby.
Spolu s dceřinými společnostmi obhospodařuje Úsovsko, a. s., v okresech Šumperk, Olomouc a Přerov celkem 12 000 ha zemědělské půdy (z toho 7000 ha orné). Rostlinná výroba je zaměřena na pěstování obilovin. Dále se tam pěstuje mák, kukuřice, cukrová řepu, krmné plodiny a ozimá řepka.

Mléko a maso
Živočišná výroba zahrnuje chov dojnic, chov prasat a chov krav bez tržní produkce mléka. Roční užitkovost kolem deseti milionů kilogramů mléka zajišťuje 1200 holštýnských plemenic. Aktuální cena za litr mléka nijak vysoká, v době naší reportáže byla na úrovni 7,98 Kč. „Oproti loňsku, kdy nám mlékárna platila 8,39 korun za kilogram, je to výrazný propad,“ konstatuje ředitel divize živočišné výroby Ing. Vladimír Diviš.
Chov krav bez tržní produkce mléka je zaměřen na produkci zástavu plemene charolais. Středisko funguje v ekologickém režimu. V podniku chovají i prasata (zhruba 700 prasnic), Do budoucna plánuje management rekonstrukci chovů prasat zahrnující mimo technologie ustájení také plemennou skladbu stáda.

Míchárny krmných směsí
Zemědělský podnik Úsovsko, a. s., je jedním ze zakládajících členů Sdružení provozovatelů a majitelů mícháren krmných směsí (dalšími jsou Opagro, s. r. o., a Mobilmix Vysočina, s. r. o.). V současnosti disponuje třemi mobilními míchárnami o objemech 80, 30 a 30 q. Míchání krmných směsí u klientů se provádí z vlastních nebo zákazníkových surovin či komponentů.
Novinkou v tamním podniku je nová míchárna Tropper s kapacitou osm tun. „Mobilní míchárna je možnost jak zlevnit výrobu, což si uvědomuje stále více zemědělských podniků. Dnes máme kolem 25 členů a další stále přibývají. Na jaře tohoto roku čeká naše sdružení valná hromada, na které bychom rádi přivítali i všechny potenciální členy,“ zve jeden z iniciátorů sdružení Ing. Diviš.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down