Trh s produkty pro psy a kočky se v posledních desetiletích rozrostl do takových rozměrů, nad nimiž přinejmenším části příslušníků generace rodičů či prarodičů zůstává rozum stát. Když procházím mezi regály v obchodech a vybírám to nejlepší pro našeho psa, často se mi vybaví slova nejen mých rodičů: „Kdo to kdy viděl, takových peněz! My jsme dávali psovi zbytky z kuchyně a taky mu to stačilo!“ Jenže opravdu to pro něj bylo tak dobré? A na druhou stranu, je vše, co najdeme v obchodech pod označením „pet food“ opravdu tím nejlepším? Nic naplat, tak jako existuje různá kvalita potravin, tak existuje i různá kvalita krmiv a my máme další příležitost k luštění miniaturního písma deklarovaného složení.
Odhaduje se, že zhruba čtvrtinu (26 %) britských domácností a téměř polovinu (47,6 %) v USA obývají i psi. Navzdory obrovské náklonosti si ale spousta majitelů neuvědomuje, že všeho moc škodí a tak jsou i mezi domácími mazlíčky obezita a zdravotní komplikace s ní spojené na vzestupu. Podle poslední výroční studie, kterou provádí Association for Pet Obesity Prevention, trpí více než polovina psů v USA nadváhou nebo obezitou. Podle průzkumu Better Cities For Pets více než polovina (54 %) majitelů dává svým čtyřnohým společníkům krmivo, pokud o ně tzv. žebrají, a téměř čtvrtina (22 %) je občas překrmuje, aby jim udělala radost. Málokdo si nejspíš v tu chvíli uvědomuje, že obezita u psů a koček způsobuje podobné problémy s klouby, dýcháním a některými typy rakoviny, jako u člověka a podstatně tak zhoršuje kvalitu a délku jejich života. Mnohem prospěšnější je, když se majitel zaměří na správné množství a složení jejich krmiva a dostatek pohybu a dalších podnětů, čímž podstatně přispěje k jejich delšímu a spokojenějšímu životu.
Psí mazlíčci většinou nepatří mezi vybíravá stvoření. Jak jinak si vysvětlit, když s chutí konzumují ty stejné granule den za dnem. Ale existují i výjimky, které na jedné straně některé krmivo (nebo i pamlsky) striktně odmítají, zatímco po jiném by se mohli „utlouct“. Majitelé těchto vybíravých psíků pak často věnují spoustu úsilí, aby nalezli to nejlepší krmivo, které bude jejich mazlíčkovi opavdu chutnat. Lákavost krmiva pro psy spočívá v jeho vůni, chuti, vzhledu a textuře – stejně jako je tomu u lidí. Zdravý trávicí trakt je důležitý nejenom u člověka a hospodářských zvířat, ale i u našich domácích mazlíčků.. Zatímco u člověka je pro spojení mikrobiální nerovnováhy v trávicím traktu s problémy, jako jsou např. obezita, metabolický syndrom, kardiovaskulární chorovy, imunitní poruchy a onemocnění jater a mozku, řada důkazů, tak u zvířat tyto informace chybí. Zjistilo se, že vliv krmiva na střevní mikroflóru byl výraznější u psů s nadváhou a obézních, než u psů s normální hmotností, což naznačuje, že tato skupina zvířat je vnímavější na dietní zásahy, které mají větší vliv na bakteriální rovnováhu v jejich střevech. Možnost modifikace krmiv pro domácí zvířata spatřuje i ve strategickém využití probiotik a prebiotik, které pomohou nejenom při redukci obezity u čtyřnohých rodinných příslušníků.
S využitím zahraničních materiálů připravila Ing. Anna Marcinková
Podrobnější informace v časopisu Krmivářství 6/2020