22.01.2002 | 10:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Významné rodiny krav v USA

Jedním z rozhodujících faktorů, které ovlivňují ekonomiku chovu skotu, je schopnost přenosu genů pro produkci, typ a dlouhověkost z matek přes býky na potomstvo. Některé rodiny to „umí“ lépe, některé hůře. Jednou z nejúspěšnějších rodin krav, která pokračuje v produkci vynikajících krav a býků je rodina Ricecrest Southwind Kaye.

Southwind Kaye upoutala chovatele a šlechtitele skotu po celém světě jako matka býků v roce 1999 a 2000. Tehdy její tři synové Brett, Lantz a Marshall postupně ovládli čelní pozice v americkém žebříčku TOP 100 TPI (typový a produkční index). Všichni byli v této době jedni z prvních a nejlepších synů svých otců a od svého prvního prověření patří mezi nejlepší zlepšovatele produkce bílkovin na světě. V listopadu 2001 bylo na seznamech aktivních býků plemenářských společností v USA 7 synů Southwind Kaye (Brett, Landon, Lantz, Lyle, Marshall, Kirby a Roscoe) po pěti různých otcích (Bellwood, Luke, Mandel, Merrill a Roebuck). Čtyři synové Southwind Kaye se umístili v TOP 100 TPI, přičemž jejich průměrná plemenná hodnota pro produkci bílkovin byla +33 kg. Mnohem významnější skutečností je ale nástup vnuků Southwind Kaye do šlechtění holštýna. V listopadové TOP 100 TPI je šest vnuků této plemenice – Blue Ribbon, Bullet, Dillon, Erin, Labryinth a Rice. V průměru dosahují těchto plemenných hodnot: +26 kg bílkovin; +1,48 typ a +1600 bodů TPI. Hodnotou TPI by se tato skupina býků kvalifikovala na 25. místo v TOP 100 TPI. Vnuky Southwind Kaye lze v žebříčku nalézt s prefixem Ricecrest a Sandy-Valley.
V současnosti se formují dvě rodinné větvě Southwind Kaye. První je představována Ricecrest Bwood Brianne, druhá Ricecrest Luke Lauren.

Ricecrest Bwood Brianne
Bellwood byl jako nejlepší zlepšovatel produkce mléčných složek v polovině 90. let použit k výplachu Southwind Kaye. Výsledkem této kombinace byla dvě špičková zvířata – Brett a Bwood Brianne. Brett byl prvním špičkovým synem Bellwooda na světě a stal se jedním z nejpoužívanějších otců býků v roce 2000. Díky mezinárodní testaci se již několik uzávěrek po sobě drží na pozici nejlepšího zlepšovatele produkce bílkovin na světě.
Bwood Brianne byla jako jalovice prodána na chov Sandy-Valley, kde zahájila svoji vynikající kariéru. Dokázala se prosadit u krmného žlabu, což z ní v kombinaci z Bellwoodem udělalo velkou rámcovou krávu s vynikajícím hrudníkem. Na první laktaci se otelila již ve věku 22 měsíců a zakončila ji s nádojem více než 18.000 kg mléka, 4,3% tuku a 3,2% bílkovin. Brianne byla zařazena do programu přenosu embryí, ve kterém svým majitelům vydělala 800.000 $. Do této částky nejsou započítány zisky z „leasingu“ potomstva této plemenice. Brianne má 65 registrovaných potomků, z čehož připadá 39 registrací na býky. 10 býků bylo prodáno do Japonska.
Brianne se v listopadu 2001 umístila s +45 kg bílkovin a +2026 body CTPI (typový a produkční index krav) na 20. místě v TOP 100 krav v USA. Její tři dcery s dosud dokončenými laktacemi se umístily mezi 45 nejlepšími kravami v USA – # 15 Duster Blizzard (+38 kg B; +2032 CTPI), # 33 Mattie Besty (+41 kg B; +1965 CTPI) a # 41 Mattie Benthany (+42 kg B; +1955 CTPI). K dalším významným dcerám, které ještě nedokončily své laktace, patří 2 dcery po Terrym a jedna po Martym. Všechny tyto plemenice jsou intenzivně využívány jako matky býků.
Brianne má již první prověřené syny. Jedná se o dva plné bratry po Dusterovi. Bullet se umístil na 7. místě a Blue Ribbon na 23. místě v TOP 100 TPI. K největším přednostem těchto býků patří produkce mléka a bílkovin a výborná stavba končetin.

Ricecrest Luke Lauren
Ještě před prověřením Lantze zaujala na Ricecrest Farm skupina 7 dcer Luka ze Southwind Kaye. Jednalo se pravděpodobně o největší skupinu plných sester od jedné matky na jedné farmě. Čtyři zůstaly na Ricecrest a tři byly postupně prodány na jiné chovy. Mezi těmito plemenicemi vyniká Ricecrest Luke Lauren. Tato plemenice dokončila první laktaci s nádojem více než 14.300 kg mléka; 3,5% tuku a 3,1% bílkovin. Lauren má 26 synů v testaci a první synové již mají své výsledky. Jsou to plní bratři po Dusterovi Dillon (# 18 v TOP 100 TPI) a Labryinth (# 50). Třetím synem Lauren v TOP 100 je Rice po Micovi na 51. místě.
Plnou sestrou Dillona a Labryintha je Ricecrest Duster Brooke. První laktaci dokončila s nádojem 16.000 kg mléka s 3,5% tuku a 3,3% bílkovin. Brooke má své pokračovatelky v Manfred Brooke (za 110 dní první laktace má průměrnou denní užitkovost 50 kg mléka) a v Decision Bliss.

Martin Platil
Týnec nad Sázavou

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down