23.07.2001 | 10:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Významní býci v holštýnské populaci

Populace holštýnských krav je z celosvětového hlediska považována za otevřenou populaci. Mezi zeměmi se liší v úrovni chovatelské a šlechtitelské práce, stupni prošlechtění a různých selekčních kritériích pro výběr příští generace krav a býků. Mezi zeměmi dochází k výměně spermatu nejlepších býků, kteří jsou následně používáni jako otcové nové generace býků. V následujícím článku se mohou chovatelé dozvědět, jak vypadají průměrné plemenné hodnoty synů některých významných býků na bázi USA.

V květnu 2001 došlo k zásadní změně v publikování plemenných hodnot býků v USA. Důvodem pro to bylo ukončení diskusí, které provázely plemenné hodnoty evropských býků. Ti byli v USA prodáváni za poměrně vysoké částky (například Fatal za 150 USD, což odpovídá zhruba 6000 Kč). Byli používáni na nejlepší plemenice v nejlepších stádech v populaci a potom se umísťovali poměrně vysoko na základě nadhodnocených výsledků. Chovatelé se potom ovšem dočkali zklamání z jejich použití nebo z použití jejich synů (například velké rozčarování z Dombinatora). Proto se do oficiálních plemenných hodnot býků v USA budou započítávat výsledky z domácího (v tomto případě amerického) prověření a pokud bude mít býk dcery i jiných zemích, budou jejich výsledky rovněž započítány do býkova prověření. Interbullové hodnocení bude platné pouze v případě, že býk má dcery pouze v zahraničí nebo bude spolehlivost plemenných hodnot z Interbullu vyšší než z domácího prověření. Ve všech ostatních případech bude oficiální prověření z domácí testace. Do tohoto systému jsou započítávány výsledky dcer z 15 zemí, včetně Maďarska a Polska, Česká republika je z tohoto hodnocení vyřazena. Nejlepšími býky v USA s kombinací domácího a mezinárodního prověření jsou Convincer, Fatal, MR Manhattan, Brett a Justice.

V květnovém žebříčku TOP 100 TPI jsou zastoupeni synové 45 býků. Největší zastoupení mají synové Bellwooda, následováni syny Emoryho, Eltona*BL a Jurora. Překvapením je poměrné velké zastoupení synů Aerostara a Blackstara. Z nově nastupujících býků se začínají prosazovat synové býků Duster, Mica, Sand a Zebo.
Na seznamech aktivních býků všech plemenářských společností v USA je okolo 1000 býků. Jde o dovážené býky a býky z testace v USA. Někteří z těchto býků mají díky vývozu celosvětový význam pro populaci holštýna.
Nejvyšší průměrné plemenné hodnoty pro produkci mléčných složek mají synové Celsia. Při jejich používání se musí dávat pozor na exteriér, protože společně se syny Bellmana mají poměrně hodně exteriérových nedostatků. To se týká především tělesné stavby, konstituce, hloubky těla a hloubky vemene. Určitým zklamáním pro chovateli i šlechtitele je, že pouze šest synů Celsia má vyšší TPI než jejich otec. Celsius se bude mnohem více prosazovat v pozici otce matky nové generace býků.
Nejvyšší průměrnou plemennou hodnotu pro produkci mléka mají synové Bellwooda a Mountaina. V porovnání těchto dvou býků vycházejí lépe synové Mountaina, kteří mají lepší lineární profil, což je důležité hlavně z hlediska dlouhověkosti potomstva.
Pro chovatele vysokoprodukčních krav nebo chovatele, kteří se specializují na typ, lze doporučit syny Emoryho a Jurora. Jejich synové přinesou do chovů výrazné zlepšení typu, což příznivě ovlivní ekonomiku produkce mléka. Synové Emoryho mají vynikající tělesnou stavbu, kapacitu a stavbu končetin, zatímco synové Jurora zlepší především stavbu vemene. Vyšší produkci mléka mají synové Emoryho, synové Jurora zlepší produkci tuku.
Významně se prosazují také synové Eltona. Tento býk byl až do druhé vlny dcer přehlíženým otcem býků. Jeho synové se ale prosazují a jsou velmi ceněni především pro vynikající stavbu vemene a končetin.
Z nově nastupující generace se nejvíce začínají prosazovat synové býků Duster a Mica. Duster je na 91. místě v TOP 100 TPI a ve stejném žebříčku má zatím dva syny. Jeho první synové jsou ceněni především pro své plemenné hodnoty v typu. Pravděpodobně budou zlepšovateli produkci mléka. Bude zajímavé sledovat, jak se budou vyvíjet jejich plemenné hodnoty pro dlouhověkost. Ta je u nich přes +3 měsíce, ale momentálně je ovlivněna plemennou hodnotou Dustera (+4,4). Synové Mica se prosazují jako zlepšovatelé produkce mléka a mléčných složek.
V období od září 1999 do března 2001 byli mezi nejpoužívanějšími mezinárodními otci býci Brett, Hershel, Jesther, Jocko Besne, Lantz, Manat a Marshall. Jejich synové jsou nyní prověřováni a své první výsledky budou získávat v průběhu roku 2004.
Martin Platil

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down