Zvýšená poptávka po vepřovém mase na trzích v Asii, respektive Číně, nabídla šanci chovatelům prasat v Evropě, kteří tak mohli pohodlně zobchodovat dlouhodobě vykazovanou nadprodukci. A to za slušnou cenu, která v loňském roce byla o 6,50 Kč vyšší než předloni, respektive o tři koruny převyšovala dlouhodobý průměr když kilogram jatečně upraveného trupu se prodával za dvaačtyřicet korun. Tato ekonomická vzpruha by měla chovatelům usnadnit překonání hned několika výzev, po nichž vyspělá společnost starého kontinentu již nějakou dobu volá. Jedná se zejména o přísnější pravidla zajišťující produkci kvalitních potravin. A to jak bez použití antibiotik, tak i s minimálním dopadem na životní prostředí a od šťastných zvířat.
Důvodem zvýšení poptávky po vepřovém mase v Asii je především razantní snížení produkce v Číně, kde byl africký mor prasat (AMP) potvrzen v chovech již před dvěma roky v srpnu. Přestože do té doby Čína platila za největšího chovatele prasat, s dovozem převyšujícím dva milióny tun byla současně také největším světovým dovozcem vepřového masa. Podle některých odhadů si šíření AMP v této nejlidnatější zemi světa vyžádalo snížení početních stavů ze 440 milionů prasat na polovinu. Následný propad výroby z téměř 55 milionů tun na 40 až 35 milionů tun vepřového masa ještě znásobil poptávku po vepřovém mase!
Kvůli dramatickému šíření afrického moru v Asii měla Evropská unie v loňském roce pohodlný odbyt na vepřové maso, kterého je na starém kontinentu tradičně nadbytek. To se promítlo do ceny za jatečná prasata, která se dostala na průměrnou úroveň dvaačtyřiceti korun za kilogram jatečně upraveného trupu, což bylo o 6,50 Kč více než předloni, respektive o tři koruny převyšovala dlouhodobý průměr. Vzhledem k vysoké poptávce po vepřovém mase na asijském trhu je pravděpodobné, že za dobrou cenu se bude zpeněžovat i letos.
Více se dočtete v časopisu Farmář*