28.05.2021 | 05:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vzorová farma dokončena

V druhé polovině května byl ve společnosti AGRO družstvo vlastníků Puklice zahájen zkušební provoz ve dvou nových stájích pro odchov prasniček a výkrm prasat ve Střížově, jejichž generálním dodavatelem byla společnost AGRICO Třeboň. O několik dnů dříve proběhla závěrečná kontrolní prohlídka ještě prázdných provozů za účasti zástupců státní správy. Při ní investor předložil všechny dokumenty požadované stavebním úřadem a zvláštními předpisy, takže komise zkušební provoz, který požadovala hygienická stanice, povolila. Pouze konstatovala, že je třeba do 31. října dokončit náhradní výsadbu a terénní úpravy.

Podle dánského partnera, od nějž družstvo odebírá plemenný materiál, jenž umožňuje odstavit od jedné prasnice až 35 selat za rok, by měla v areálu živočišné výroby ve Střížově vzniknout vzorová farma pro střední a východní Evropu.

Chovatelů, kteří v posledních letech investují do chovu prasat miliony korun, moc v republice není. Jednou z výjimek je právě AGRO družstvo vlastníků Puklice, které v roce 2016 zprovoznilo na farmě Střížov, kde je i výkrm prasat, novou porodnu pro 551 prasnic včetně sekcí pro jalové a březí prasnice za 40 mil. korun a letos hned vedle dvě nové stáje v celkovém nákladu 32,5 mil. korun. Oběma investicím ještě předcházely rekonstrukce přilehlých stájových kapacit ve výkrmu a předvýkrmu prasat. Podle předsedy představenstva Ing. Karla Vašourka jsou moderní technologie základním předpokladem nejen vysoké užitkovosti, lepší konverze živin a dobrého zdravotního stavu, ale i velké produktivity práce a nízkých nákladů.*

Celou reportáž naleznete v Zemědělci č. 22.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down