17.01.2001 | 08:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vzteklina postihla na Rychnovsku za půl roku 71 zvířat

Nákaza vzteklinou postihla na Rychnovsku od poloviny loňského července, kdy byl zaznamenán první případ, do dneška celkem 71 zvířat. V naprosté většině šlo o lišky.

Přestože někteří lidé s nakaženými zvířaty přišli do styku, přenos nákazy na člověka lékaři dosud nezaznamenali, řekl ředitel rychnovské veterinární správy Josef Jansa. Podle statistických údajů virová infekce na Rychnovsku kulminovala v listopadu, kdy bylo objeveno 24 nakažených zvířat. Od té doby jsou počty zvířat s pozitivním nálezem mnohem nižší. Od začátku roku veterináři evidují jen čtyři, dodal Jansa. Podle něj však nelze současnou situaci podceňovat, neboť pravě v tomto období lišky kvůli páření více migrují. Zároveň nevyloučil, že vzteklina by tak mohla být zavlečena do dalších oblastí.
V posledních týdnech již například zaznamenali první případy vztekliny veterináři na sousedním Ústeckoorlicku. V obcích na Rychnovsku stále platí zákaz volného pobíhání psů a koček. Lidé mají k dispozici adresu Ekoservisu Žamberk, jehož pracovníci po upozornění chytí divoká zvířata, která nejsou plachá.
Největší vliv na pokles počtu nakažených zvířat měla podle Jansy říjnová rozsáhlá vakcinace. Tehdy veterináři, myslivci a další dobrovolníci roznesli po okrese na 18.000 vakcinačních dávek. Ty u zvířat, která byla nakažená, průběh nemoci výrazně urychlily, zdravá zvířata si díky nim naopak vytvořila ochranné látky proti nákaze, vysvětlil Jansa. Vakcinace má však i svoji stinnou stránku, neboť v jejím důsledku se lišky přemnožily. "Lišky mají v přírodě jen minimum protivníků a dříve je alespoň kosila vzteklina," uvedl Jansa. Za normální je podle něj považována situace, kdy na zhruba 1000 až 1500 hektarů připadá jeden liščí pár. V současnosti jsou však tyto počty třikrát i vícekrát vyšší, doplnil.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down