Zajištění odpovídající pohody prasnicím se v chovatelské Evropě přetřásá již pěknou řádku let. Z pohledu ustájení je součástí proklamovaného welfare například kontakt mezi zvířaty, dále prostor a manipulovatelný materiál na stavbu hnízda. Podmínky chovu prasat na starém kontinentu jsou čím dál více ovlivňovány veřejností a dá se očekávat, že k uvedené problematice ještě neřekla své poslední slovo.
Snahy o zajištění maximální pohody chovaným zvířatům se často opírají o přirozené chování divokých předků. Pokusné porody prasnic v přírodě dokazují, že ani po domestikaci neztratily nic ze svých přirozených instinktů. Z tohoto pohledu by tak standardní součástí komfortního ustájení prasnic v porodních kotcích měl být i manipulovatelný materiál ke stavbě hnízda. Prokázalo se, že prasnice, které měly možnost stavět si hnízdo měly vyšší úroveň oxytocinu v krvi, což přispělo k rychlejším a snadnějším porodům. Sláma, která se k tomuto účelu používá na betonových podlahách je ale zásadním problémem v chovech s rošty. Jedním z alternativních řešení manipulovatelného materiálu u prasnic ustájených na roštových podlahách je papírová řezanka. Prasnice si může postavit hnízdo a narozená selata se na papírové podestýlce cítí mnohem příjemněji. A co je důležité, papírová řezanka se v podroštovém prostoru dobře rozpouští a čerpání kejdy se nezhoršuje. K tomu účelu je však třeba používat papír bez plastových a jiných přísad.
Domestikace, která se podle některých zdrojů u prasat odehrála v době asi devět tisíc let před naším letopočtem, může sice potlačit určitá schémata chování, ale to už neplatí pokud jde o smyslové vnímání. Například zrak prasat je přizpůsoben jejich aktivitě, přičemž nejčilejší bývají za soumraku. Uvádí se, že oči prasat jsou nejcitlivější na modrou a zelenou část světelného spektra, přičemž červené světlo vnímají téměř jako tmu.
Podle aktuálního znění minimálních standardů musí mít prasata v prostředí k dispozici světlo o intenzitě alespoň 40 luxů, a to nejméně po dobu osmi hodin denně. Moderní světelné systémy založené na LED světlech, jsou nejen energeticky úspornější, ale umožňují zapojit ve stájích také stmívání, které je běžné v chovech drůbeže. Prudké přechody mezi světlem a tmou nejsou pro prasata přirozené a vyvolávají u nich nervozitu a stres. Plynulé stmívání tak napomůže ke zvýšení klidu zvířat. Kromě toho LED systémy nabízejí také změnu barvy světla. A tak červené světlo, které prasata vnímají téměř jako tmu, lze využít pro práci ošetřovatelů v době, kdy prasata odpočívají a nemají být rušena světlem.*