29.02.2024 | 04:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Z činnosti veterinářů v Praze

Dne 28. února se konala tisková konference k výsledkům dozorové činnosti Městské veterinární správy v Praze v roce 2023. O situaci informovala ředitelka MěVS v Praze SVS Kateřina Březinová, ředitelka odboru veterinární hygieny a ochrany veřejného zdraví Naděžda Zolmanová a  ředitel odboru ochrany zdraví a pohody zvířat Martin Jánošík.

„Situace v Praze je z nákazového hlediska klidná, v uplynulém roce bylo provedeno 296 kontrol zdraví. Řešili jsem pět případů potvrzených nákaz,“ uvedla ředitelka městské veterinární správy MVDr. Kateřina Březinová.

Nákazy potvrzené v roce 2023 na území Prahy:

  • Aviární influenza v malochovu, byla přijata nákazová opatření zamezující šíření nákazy
  • 2 případy zjištění Salmonela sp., v malochovu drůbeže a u dravce
  • Herpseviróza Koi v soukromém chovu kaprů Koi
  • Mor včelího plodu

 

Welfare, neboli dobré životní podmínky zvířat

MěVS uskutečnila loni v oblasti welfare 368 kontrol (o 10 % meziročně více), procento kontrol se závadou mírně kleslo. U hospodářských zvířat bylo provedeno  56 kontrol, počet se závadou dosáhl 9 %, což je méně než je republikový průměr 20,3 %.  U zájmových zvířat provedeno 312 kontrol, z toho se závadou bylo 15 %.

„Počet podnětů meziročně vzrostl z 243 na 398, nárůst o 64 %. Setkáváme se s mnohočetnými podněty k jedné situaci, zejména podněty na příspěvky zveřejňované na síti, prošetřujeme pak najednou,“ informoval MVDr. Martin Janošík.

 

Oblast veterinární hygieny

Jak informovala MVDr. Naděžda Zolmanová, veterinární správa v Praze provedla za rok 2023 celkem 1862 kontrol. Došlo k jejich navýšení kontrol o 29 %. Byly prováděny kontroly plánované, dále mimo plán, což představuje schvalovací kontroly, podněty, případy rychlého varování o ohrožení bezpečnosti potravin, či šetření zdrojů nákaz spotřebitelů.

 • U 218 kontrol byly závady řešeny právní koncovkou (12 %).
 • Bylo uloženo 47 opatření na místě spočívající v nařízení likvidace produktů.
 • Celková částka dosud uložených sankcí je 2 616 000 Kč. Suma není konečná, přestupková řízení dosud probíhají. Průměrná výše pokuty uložená kontrolovaným v rámci přestupkového řízení byla 20 761Kč.
 • Bylo provedeno celkem 25 kontrolních akcí v SAPA, všechny za účasti Celní správy nebo Policie ČR. Podíl kontrol se závadou činil 28 %. Hlavní závady: přeprava v nechlazeném prostoru, chybějící doklady o původu, uložení potravin v nevhodných hygienických podmínkách, bez identifikačního značení, s neznámým původem či se smyslovými změnami. Dále zjištěn neregistrovaný provoz či přepravce.

Kontroly na letišti – dovoz do země

Loni Pohraniční veterinární stanice na pražském Letišti Václava Havla odbavila 714 zásilek, o 57 méně než v roce 2022. Zamítnuto a nevpuštěno do země bylo 27 zásilek, což představuje pokles o polovinu proti roku 2022 (tehdy 55 zásilek). Nejvíce zamítnutých zásilek živočišných produktů v roce 2023 představovaly zásilky z Velké Británie, Japonska a Jižní Koreje. Nejčastěji dovážené komodity v roce 2023 byly doplňky stravy, kolagenní střeva, krmiva, výzkumné vzorky, akvarijní ryby, zájmová zvířata a zvířata určená pro zoo a také genetický materiál.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down