16.01.2017 | 09:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Z jihočeských pastvin do Paříže

Z Březí poblíž Trhových Svinů se letos podívá na pařížskou výstavu Sima plemenný býk masného bezrohého skotu limousin z ekologické farmy bratří Farkových. Jejich chov patří k nejlepším v republice, což mimo jiné potvrdil i plemenný býk Vojta, který na loňské výstavě Země živitelka získal prestižní cenu Zlatý klas. Porota u něj ocenila vynikající plemennou hodnotu pro růst – index 121, vynikající exteriér, perfektní osvalení a vysoké přírůstky. Mezi chovatelskou elitu se rodinná farma dostala za necelých deset let!

Farma je zaměřená na produkci plemenných zvířat masného skotu limousin a plemenářskou práci má na starosti nejstarší z bratrů František.

V současné době tvoří stádo přibližně 200 zvířat, z toho kolem osmdesát matek. Z nich je asi 60 plemenic zapuštěných inseminací, zbytek připadá na přirozenou plemenitbu. „Vysoké procento inseminace je základem naší plemenářské práce,“ vysvětluje František Farka. „Na každou krávu vybíráme toho správného býka a musím přiznat, že převažují inseminační dávky zahraničních plemeníků. Pak je třeba hlídat telení. Hlavní nápor je u nás od listopadu do ledna, kdy se krávy telí ve stáji a je nutné ihned identifikovat mládě. Co je také důležité, během telení se musejí matky dobře krmit, aby měly dostatek mléka. Předpokladem úspěšného chovu je samozřejmě pastva a co nejdelší pobyt zvířat na čerstvém vzduchu, který je zárukou jejich zdraví. V sebelépe odvětraných či otevřených, ale přecpaných maštalích se zvířata respiračním problémům nevyhnou. Máme nějakých sto hektarů oplocených pastvin, které jsme v suchém roce 2015 rozšířili o dalších šedesát hektarů. Naopak v loňském příznivém roce jsme ani sto hektarů nevyužili. Musíme si uvědomit, že limousin je intenzivní plemeno a zvířata potřebují pěkně obrostlé pastviny. Rákosím je nenakrmíte.“

*

Celou reportáž naleznete v Zemědělci č. 3.

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down