25.05.2022 | 04:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Z konference ONE: Konat dobro? …je dobré

Mick Ebeling, zakladatel Not Impossible Labs, vystoupil na konferenci Alltech ONE, která se konala 22. - 24. května 2022. 

Pro věčně zelené optimisty, jako je Mick Ebeling, jsou bariéry určeny pouze k tomu, aby je co nejdříve překonávali. Ebelingova společnost Not Impossible Labs se zrodila z nutnosti při náhodném setkání s rodinou místně proslulého pouličního umělce známého jako Tempt One. Tempt trpěl vysilujícími účinky amyotrofické laterální sklerózy (ALS) a ztratil schopnost hýbat jakoukoli částí těla kromě očí. Jeho rodina zoufale toužila po šanci s ním znovu efektivně komunikovat.

Když se to Ebeling dozvěděl, zeptal se jich, proč Tempt nemá zařízení pro generování řeči (SGD), jaké používá teoretický fyzik Stephen Hawking. Temptův bratr ho informoval, že vlastnictví takového zařízení je možné pouze tehdy, pokud jste bohatí (oni nebyli) nebo máte vynikající pojištění. A tak Ebeling – úspěšný video producent a podnikatel – nabídl, že Temptovi koupí SGD. Rodina byla přirozeně nadšená a Ebeling, nepochybně trochu zaujatý okamžikem, jim řekl, že také vymyslí způsob, jak Tempt bude znovu malovat. Přestože byli do věci nadšení, Ebeling se zpočátku obával, že to, co slíbil, je přehnaně. Navzdory tomu začal věci uvádět do pohybu a pozval proklamovaný tým „nevhodných géniů a šílených vědců“ z celého světa, aby bydleli v jeho domu, a přitom pracovali na řešení, a EyeWriter byl na světě. Opravdu to změnilo jeho život a dalo Temptovi poprvé po sedmi letech možnost kreslit.

Ebeling a jeho tým rychle vytvořili plány na open source technologii spojenou s EyeWriterem, zpočátku si mysleli, že se poté jednoduše vrátí ke svému běžnému životu. Ale pak se stalo něco neuvěřitelného: Časopis Time označil EyeWriter za 50 nejlepších vynálezů roku 2010. Muzeum moderního umění požádalo o jeho vystavení. Začala přicházet cena za cenou. A Ebeling si uvědomil, že může udělat víc, aby pomohl ostatním v nouzi.

Zavázat se, pak na to přijít

Ebeling si dal za úkol poskytovat „technologii pro dobro lidstva“. Jeho mantra? „Zavázat se, pak na to přijít." Ve spolupráci s jedinečným týmem inovativních myslitelů, tvůrců a tvůrců Ebeling's Not Impossible Labs navrhuje zařízení, která zlepší svět tím, že zpřístupní všem.

Ebeling, veden vírou, že „nemožné je omyl“, začal hledat jiné způsoby, jak pomoci postiženým. A tak se zrodil projekt Daniel – iniciovaný příběhem 12letého súdánského chlapce, který přišel o obě ruce po bombovém útoku poblíž pole, kde se staral o zvířata své rodiny. Mladý Daniel se obával, že bude pro svou rodinu přítěží, a smutně přiznal, že by byl raději mrtvý než živý bez rukou. Po vyslechnutí tohoto příběhu si Ebeling, který měl vlastního 12letého syna, uvědomil, že tento problém musí vyřešit. Tým Not Impossible se tedy pustil do práce a o chvíli později odletěl do aktivní válečné zóny v Súdánu, vyzbrojen 3D tiskárnami, notebooky, cívkami, lepicí páskami a dalšími – to vše s cílem postavit Danielovi ruce.

Tento koncept se vylíhl 11. července a o pouhé čtyři měsíce později se Daniel poprvé po dvou letech dokázal sám najíst.

Tým Not Impossible pokračoval ve vytvoření prvních protetických laboratoří poháněných 3D tiskárnami. Většina protetických paží stojí kolem 15 000 $; Danielova stála 100 dolarů. Jak řekl časopis Time: „Je těžké si představit, že by nějaká jiná technologie dělala více pro to, aby byl svět lepším místem.“

Konat dobro … je dobré

Ebeling oslovil firmu Intel s žádostí o finanční prostředky na udržení projektu Daniel v chodu. Souhlasili a poskytli skromnou částku ve srovnání s tím, co utratili za jiné marketingové projekty. A přesto to, co pro společnost nakonec udělalo nejvíce, byla ta malá investice pro dobro. To vedlo Ebelinga k tomu, aby si uvědomil, že konat dobro je – jednoduše – dobré. Je to dobré pro firmy. Je to dobré pro branding. Je to dobré pro růst – a je to skvělá obchodní strategie.

Jde o to, že lidé chtějí něco změnit. Chtějí udělat víc. Jak zdůraznil Ebeling: „Co jsme se naučili za poslední dva roky? Připomnělo nám to, že život je křehký a že bychom mohli zmizet, jen tak. Mnozí přehodnocují své priority a hledají způsoby, jak ovlivnit své místní komunity i mimo ně.“ 

Ebeling tedy vyzval publikum, aby zvážilo, co by mohli udělat pro ostatní. „Pomůžete vytvářet výhody?" zeptal se. „Protože realita je taková, když svět těží, těží i vaše podnikání. Všichni mají prospěch. Takto vytvoříte smysluplnou změnu. To je známé jako osvícený kapitalismus."

Řešení budoucích absurdit

Od dvou zmíněných projektů tým Not Impossible navrhl několik dalších ohromujících vynálezů, které změnily životy mnoha, včetně slepého skateboardisty, skupiny neslyšících milovníků hudby a bývalého průkopnického avantgardního jazzového pianisty sužovaného vysilujícím třesem spojeným s Parkinsonovou chorobou.

Během vrcholu pandemie COVID-19 začal Ebeling přemýšlet o tom, jak velkým problémem je potravinová nejistota, a to i v bohatých zemích, jako jsou Spojené státy. „Více než 50 milionů Američanů denně bojuje, aby položili jídlo na stůl,“ poznamenal. „Jedno z pěti dětí v Americe se potýká s nedostatkem potravin. To je absurdní. Proč lidé hladoví? To nedává smysl. Jsme bohatá země. Jídla máme dost. Uvědomil jsem si, že je to problém dodavatelského řetězce.“

Takže, co se stalo dál? (asi) to tušíte. Tým Not Impossible vytvořil řešení známé jako Bento , platformu navrženou ke spojení lidí se snadno dostupnými, výživnými a předplacenými jídly z okolních restaurací způsobem bez stigmatu, a to vše prostřednictvím diskrétních textových zpráv. Time Magazine opět zařadil Not Impossible na seznam svých nejlepších vynálezů, čímž se stal jedinou společností, která kdy vyhrála toto ocenění dvakrát.

Proč to stojí za pokus

„Proč to všechno děláme? Protože bychom neměli! Nemáme tituly, pověřovací listiny ani diplomy. Není nic v tom, kdo jsme, co nás k tomu vede, kromě krásné, neomezené naivity. Jednoduše jsme nedostali poznámku, že jsme to dělat neměli. Co uděláš s požehnáním svého života?" pokračoval. „Vyhrál jsi v loterii! Necháš si to pro sebe? Nebo se pokusíš udělat tento svět o něco lepším za tu krátkou, krátkou dobu, co jste tady? Jedinou otázkou, kterou vám chci položit, abyste zvážili, až se tento týden vrátíte do svých životů, je: „Kdo je ten váš? Kdo je ten jediný člověk ve vašem životě, kterému, když o tom přemýšlíte, můžete pomoci? Kdo je tvůj Daniel?'“ Takto můžeme společně pracovat na tom, aby byl svět lepším místem. Tak nečekej. Začni hned! 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down