07.03.2023 | 06:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Z konference Pestrá krajina

Jak lze v naší krajině odpovědně, konkurenceschopně a zároveň k přírodě blízkým způsobem zemědělsky hospodařit a vyrábět potraviny? To mohli v druhé polovině ledna poznat účastníci konference Pestrá krajina, kterou již počtvrté pořádala Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ ČR) v aule na České zemědělské univerzitě v Praze.

 

V jejím průběhu bylo vyhlášeno pět členských farem této stavovské organizace, které byly oceněny v programu Pestrá krajina 2022. Akce se konala pod záštitou ministra zemědělství Zdeňka Nekuly a Ministerstva životního prostředí, jejím partnerem se stala Česká spořitelna. Nechyběla na ní řada významných hostů v čele s předsedou Senátu PČR Milošem Vystrčilem.

Program ASZ ČR Pestrá krajina představuje ve veřejném prostoru sedláky z rodinných farem, kteří nad rámec svých povinností realizují v krajině řadu přírodě prospěšných opatření, jako jsou např. remízky, aleje, drobné vodní nádrže, zkrátka hospodaří zodpovědným způsobem ke krajině a půdě, produkují kvalitní lokální potraviny a celkově pozitivně ovlivňují své okolí. I za rok 2022 vybrala hodnotitelská komise složená z řady uznávaných odborníků na životní prostředí farmy, jejichž podnikání a činnosti jsou velmi pestré a inspirující.

Zlatou medailí byly oceněny čtyři členské farmy ASZ ČR. Jednou z nich je Rodinná farma Michlovka (Svaz chovatelů ovcí a koz) hospodařící v režimu ekologického zemědělství ve vísce Michlova Huť u Vimperka, tedy v srdci jihočeské části CHKO Šumava. Dvě generace rodiny Novákových se tu věnují péči o 144 hektarů pozemků, především pastvin, a tří hektarů lesa – vše v nadmořské výšce mezi 900 a 1000 m n. m. Hlavním zaměřením farmy je šlechtitelský chov šumavské ovce o počtu 350 bahnic a 35 beranů, nechybí ani 70hlavé stádo masného skotu plemene aberdeen angus. Dalším oborem činnosti je agroturistika provozovaná ve zrekonstruovaném objektu původní zástavby s kapacitou 35 lůžek a jednoho apartmánu. Novákovi hospodaří vynikajícím způsobem udržitelného zemědělství jak z pohledu produkce, tak z pohledu vztahu k půdě, ke krajině a celkově k životnímu prostředí.

V malebném kraji severovýchodního výběžku Českého středohoří, ve vísce Lhota pod Pannou sídlí Farma Petra Horčíka (ASZ Litoměřice). Na jejím chodu, který zahrnuje obhospodařování 750 hektarů luk a pastvin, několik desítek hektarů lesa a chov 500 kusů masného skotu plemene limousin v režimu ekologického zemědělství, se podílí většina členů rodiny. Horčíkovi jsou rovněž majoritními vlastníky honebního společenstva Lovečkovice, založili myslivecké sdružení Víťova vyhlídka patřící rodině a provozují mysliveckou činnost. Péče o zemědělské a lesní, ale i o ostatní pozemky a aktivní myslivost umožňují v dnešní době celostní péči o krajinu. Rodina mimo jiné vysadila aleje podél cest, liniovou zeleň kolem pastvin, více než 2000 stromů ve spolupráci s CHKO, mezi nimiž převládají původní jabloně, hrušně, višně a třešně, ale také jeřáby. Stará se rovněž o zadržení vody v krajině, neboť vybudovala na vlastních pozemcích 28 tůní. 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down