15.10.2021 | 12:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Za rok o 272 tisíc litrů více mléka

Akciová společnost Solmilk Olešná hospodaří na Vysočině nedaleko Havlíčkova Brodu. Její název vznikl z cizojazyčných zkratek pro brambory a mléko, tedy jak komentuje předseda představenstva Ing. Jiří Kreuz, potraviny vnímané dříve jako večeře chudých. Dnes to již neplatí, brambory i mléko jsou plnohodnotné potraviny, které by měly být v jídelníčku každého z nás.

Společnosti Solmilk hospodaří na výměře přibližně 900 hektarů zemědělské půdy, z nichž připadá 136 ha na trvalé travní porosty. Na orné půdě pěstují především obilniny, na výměře 100 hektarů pšenici, na 60 ha žito, na 55 ječmen, třicet hektarů připadá na triticale a 15 na oves.

Výměru přibližně 200 hektarů zaujímá kukuřice, která je určena na siláž pro dojený skot a bioplynovou stanici.

Na rozdíl od mnoha podniků ze stejného regionu nezanevřeli v Solmilku ani na brambory, pěstují se zde na 80 hektarech. Na stejné výměře najdeme jetel, na 57 ha je vyseta řepka a plocha 76 hektarů patří hrachu. Podle slov Jiřího Kreuze je zhruba 80 % výměry určeno pro potřeby živočišné výroby, tržními plodinami jsou brambory, řepka a žito.

Jak dále dodal, nedávno se vydali cestou precizního zemědělství: „Zakoupili jsme chytré rozmetadlo na průmyslová hnojiva s cílem spořit živiny i finance. Tím, že se živiny dávkují na konkrétní místa podle zásob v půdě, pomáháme podniku i životnímu prostředí,“ je přesvědčen Ing. Kreuz.

Akciová společnost Solmilk chová 400 dojnic holštýnského skotu v nové stáji v Olešné. „Zhruba před dvěma lety jsme se dostali na křižovatku, do momentu, kdy jsme uvažovali, jak naložit s chovem dojnic. Došlo totiž k výraznému propadu užitkovosti. Rozhodli jsme se chov skotu zachovat a oslovili jsme společnost Sano, aby nás v tomto rozhodnutí podpořila,“ informuje předseda představenstva.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down