27.04.2020 | 05:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Za zavřenými dveřmi

Člověk míní, koronavirus mění. Nejen že byly kvůli celosvětové pandemii zrušeny letní olympijské hry v Tokiu, či mistrovství Evropy ve fotbale včetně dalších sportovních, kulturních i společenských akcí, ale především se na konci března neuskutečnil Den nové technologie, který připravovaly Zemědělské družstvo Sedlejov a společnost AGRICO Třeboň. Zemědělci si měli prohlédnout novou stáj pro výkrm prasat v Urbanově s technicky vyspělými technologiemi.

A tak finále modernizace stájových kapacit pro chov prasat v Zemědělském družstvu Sedlejov zůstalo za zavřenými dveřmi. Aby o něj chovatelská veřejnost a místní obyvatelé, kteří jsou taktéž tradičně k prohlídce zváni, nepřišli, týdeník Zemědělec jim návštěvu nové stáje zprostředkoval.

Zemědělské družstvo Sedlejov, jako jeden z mála zemědělských podniků v okrese Jihlava, na chov prasat nikdy nezanevřelo. Aby stáje splňovaly veškeré požadavky na vysokou produktivitu práce i welfare a zvířata měla odpovídající užitkovost, družstvo dlouhodobě spolupracuje s třeboňskou společností AGRICO.

„Již v roce 2006 jsme zrekonstruovali v Urbanově stáj pro výkrm 1200 prasat s automatickým krmením Schauer, kde není téměř žádná obsluha a celý provoz zvládne zootechnik,“ řekl týdeníku Zemědělec předseda družstva Jindřich Pospíchal. „Před dvěma lety jsme v Sedlejově dokončili novou porodnu pro 250 prasnic a tisícovku selat v předvýkrmu, takže se snáze dodržují veškeré podmínky biodiverzity a veterinární i hygienická opatření. Uspořádání nové bezstelivové stáje se třemi odděleními vyhovuje základním požadavkům zoohygieny a welfare chovaných zvířat. Nová porodna prasnic navíc zaručuje vyšší produktivitu práce, spojením individuální péče o zvířata se špičkovou technologií a novou genetikou pak větší produkci životaschopných selat a podstatné zlepšení podmínek práce ošetřovatelů. A letos zahajujeme výkrm v nové stáji v Urbanově. Tím by měla být u nás modernizace stájových kapacit pro chov prasat na dlouhou dobu vyřešena.“

Celou reportáž naleznete v Zemědělci č. 18.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down