11.02.2022 | 04:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Začínají výběry býků masných plemen  

V pondělí 14. února bude zahájen letošní první turnus výběrů plemenných býků. Již jsou k dispozici katalogy nabízených býků, aby si chovatelé měli možnost v předstihu vybrat toho nejvhodnějšího kandidáta pro své stádo.

Novinkou pro letošní rok je tabulka QTL znaků (4 mutace pro dvojí osvalení, ataxie atd.), které s výjimkou rohatosti nejsou již součástí jmen zvířat.  Lokusy kvantitativních znaků (QTL, Quantitative Trait Loci) jsou lokusy (úseky DNA), které více nebo méně ovlivňují kvantitativní znaky (především ty užitkové).

Jako první přivítá 14. února chovatele a zájemce o plemenné býky odchovna plemenných býků Horní Dubňany. Celkově je na šesti odchovnách 302 naskladněných býků, v odchovu u chovatelů potom v tuto chvíli čeká dalších 150 býčků.

Jak informoval ředitel Českého svazu chovatelů masného skotu Kamil Malát, v návaznosti na nová složení výběrových komisí pro výběry plemenných býků, došlo také k mírné úpravě kalendáře základních výběrů pro první turnus. Změny se týkají pouze několika málo chovatelů, kteří odchovávají býky v režimu odchovu u chovatele (OCH).

V porovnání s loňským rokem naskladnili více býčků chovatelé masného simentála, limousina, parthenaise a hereforda. Bez zajímavosti není pak vysoký podíl mladých býků v režimu OCH u plemene aberdeen angus, kdy v druhém turnusu je na OPB 98 býků, zatímco u chovatelů jich je 210.*

Detailní kalendář výběrů najdete v přiloženém odkazu http://www.cschms.cz/index.php?page=opb_kalendar&rt=20221

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down