23.04.2001 | 01:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zákaz antibiotických stimulátorů v EU?

Ministři zemědělství evropské patnáctky se původně dohodli, že budou zakázána také poslední čtyři povolené antibiotické stimulátory růstu, dosud povolené ve výkrmu prasat a drůbeže. Tato antibiotika nejsou doposud využívána v humánní medicíně, takže nehrozí vytvoření rezistence u lidí. Přesto je podle vyjádření komise EU avilamycin testován pro možné využití léčby onemocnění lidí.

Jak uvedla mluvčí komisaře na ochranu spotřebitelů Davida Byrna na otázku časopisu Neue Landwirtschaft, využití zmíněného antibiotika jako doplňkové látky do krmiv v dohledné době „doběhnet“. Komise během roku má předložit odpovídající návrh vyhlášky. Podle údajů ministryně Kunastové komisař toto ohlásil na program agrární rady v listopadu. Zákaz by měl podle dosavadních představ platit od roku 2005, což je dle názoru německé ministryně příliš pozdě. V této souvislosti uvedla, že „doping prasat a drůbeže by měl skončit dříve.“
Komise EU dosud nezakročila proti zákazu antibiotik na národní úrovni ve Švédsku, ačkoliv odpovídající přechodné úpravy vyplývající ze smlouvy o přistoupení již pozbyly platnosti. Na druhé straně nemá pro komisaře na ochranu spotřebitele tento zákaz zatím žádnou prioritu. Vedle hospodářských důsledků pro výkrmce to přinese také možné obchodně politické konflikty. Ve většině třetích států, ze kterých EU dováží drůbeží a vepřové maso, je využití krmných antibiotik dosud povoleno.
Takovéto dovozy nemohou být ale zastaveny bezdůvodně. Podle smlouvy WTO o volném světovém obchodu smějí být dovozy zakázány pouze vznikne-li prokazatelně nebezpečí ohrožení lidského zdraví. Pokud takovýto důkaz není předložen jsou omezení dovozu považována za porušení dohod a opravňují dodávající země učinit odvetná opatření.
V případě pře o zákaz dovozu hovězího masa z USA ze zvířat ve výkrmu, kde se používaly hormony, musela EU vypít pohár hořkosti až do dna. Po porážce Bruselu v jednáních WTO Američané evropské agrární výrobky zatížili vysokým pokutovým clem a tím je vytlačili z trhu. Takového neúspěchu se v případě antibiotik chce komise EU vyvarovat.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down