Zákaz farem kožešinových zvířat

Poslanci 9. listopadu v prvním čtení podpořili novelu zákona na ochranu zvířat proti týrání, která navrhuje zcela zakázat chov tzv. kožešinových zvířat v ČR. Pro podporu zákona hlasovalo 67 poslanců, proti bylo 57; 21 se zdrželo. Hlasování dnes proběhlo po bouřlivé debatě, která byla přerušena v úterý večer.

"Dnešní hlasování považujeme za velký krok k vítězství pro norky a lišky, kteří jsou v České republice chováni a krutě zabíjeni jen kvůli kožešinovým ozdobám. I když ještě není zcela vyhráno, máme z výsledku dnešního hlasování velkou radost a děkujeme všem poslancům, kteří tento významný krok v ochraně zvířat podpořili. Není důvod, proč chovy tohoto typu nadále povolovat -- veřejnost si přeje jejich zákaz a poptávka po kožešinových výrobcích je mizivá. Je třeba si položit otázku, zda ve 21. století opravdu nutně potřebujeme zabíjet zvířata jen kvůli módním doplňkům," říká Lucie Moravcová, koordinátorka kampaně Proti srsti, kterou vede organizace Svoboda zvířat a jejímž cílem je právě zrušit chovy kožešinových zvířat.

Návrh zákona předložila na jaře letošního roku skupina 50 poslanců v čele s předsedou Výboru pro životní prostředí Robinem Böhnischem. Novela zakazuje "chov a usmrcování zvířat výhradně nebo primárně za účelem získání kožešin."

"Rozprava i výsledek hlaso! vání v prvním čtení novely zákona o ochraně zvířat proti týrání výrazně zvedly šance na konečné schválení návrhu. Doufám, že ve výborech udržíme dosud věcný charakter diskuse a druhé a třetí čtení návrhu na plénu Poslanecké sněmovny budou moci proběhnout co nejdříve. Jakkoli ještě není vyhráno, věřím, že zákonodárci zřetelně vnímají jednoznačný postoj laické i odborné veřejnosti a vezmou ho při svém dalším rozhodování v potaz," vyjádřil se poslanec Böhnisch.

Zákon se nyní bude projednávat ve výborech, které tak musí učinit ve lhůtě 90 dní. Garančním výborem se stal výbor zemědělský a novelu bude projednávat i výbor pro životní prostředí. Poté legislativa poputuje do druhého poslaneckého čtení.

V České republice je v současné době registrováno devět kožešinových farem, kde se chovají norci a lišky. Podle průzkumů veřejného mínění většina české ani evropské veřejnosti se zabíjením zvířat pro kožešiny nesouhlasí.

K závěru, že kožešinové farmy nelze uzpůsobit tak, aby odpovídaly potřebám zvířat, dospěli i odborníci na mezinárodním  semináři, který se v říjnu konal v Poslanecké sněmovně. Tuto tezi podpořila i česká odborná veřejnost, když v září adresovala skupina 42 biologů, veterinářů a odborníků na welfare zvířat poslancům otevřený dopis, ve kterém kritizují kožešinové farmy a přimlouvají se za jejich zrušení.*

Zákazy nebo velmi přísná omezení chovů tzv. kožešinových zvířat již přijalo 11 států Evropy.

podle tiskové zprávy

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

  1. Mám velkou radost. Kampaně Svobody zvířat se účastním od začátku jako podepisující petice a sleduji vývoj. Když návrhy dost ignoroval ministr Jurečka, jsem nyní všem těm poslancům vděčná. Jen by mě zajímalo, čím ve sněmovně argumentovalo těch 57 odpůrců zákazu. Snad tím, že divoká zvířata jsou na kožešinových farmách spokojená a nic jim nechybí? Taky je zajímavý fakt, že návrh má málo příznivců v klubech KDU-ČSL. A to jsou ti, kteří halasně hlásají lásku k bližnímu. Samozřejmě tím bližním je podle nich jen Člověk, nějaká zvířata jsou až hodně daleko za ním... 🙁 Vděk všem poslancům, kteří návrh podepsali a kteří pro něj hlasují!!! 🙂

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down