16.05.2001 | 12:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zákaz mouček přinesl vyšší poptávku po fytáze

'- Tak lze stručně charakterizovat obsah semináře, který uspořádala společnost Ekozym Plus v Jihlavě a na němž zazněly referáty na téma využití fytázy v krmných směsích od zástupců společnosti BASF, jejíž enzymy právě Ekozym Plus v Česku prodává.

Přednášející nabídli jako řešení pro krmné směsi, z nichž je vyřazována masokostní moučka, zařazení enzymu fytázy. Zejména v obilovinách je podle dr. Feuersteina obsažen fosfor v nepřístupné formě tzv. fytátového fosforu. Vazbu fosforu v kyselině fytové, pro kterou zvířata nemají vlastní enzymy, lze narušit fytázou, která je do krmné směsi přidávána. Kromě uvolnění fosforu, který je tak zvířaty využíván, dochází i k vyšší využitelnosti vápníku, energie a jsou uvolňovány také aminokyseliny, zejména lyzin.
Dosud byla fytáza využívána především v zemích, kde je velký tlak na ochranu životního prostředí a díky vyšší využitelnosti fosforu mohl být snižován jeho přidávaný obsah do směsí. Zvýšení poptávky, například v Německu, však přinesl až zákaz masokostních mouček. Ty jsou totiž bohaté na fosfor a pokud nejsou zařazeny, bojují výživáři při optimalizaci směsí s jeho nedostatkem. Jako velmi důležité však dr. Dieter Feuerstein označil nutnost dodržet dávkování určené výrobcem.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down