04.07.2022 | 12:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zákon o genových modifikacích v Británii

Návrh zákona o deregulaci genových modifikací se dostane do prvního čtení v těchto dnech. Druhé čtení by se pak pravděpodobně konalo na konci června nebo na začátku července a fáze reportování by se pak konala někdy po letní přestávce. Odpůrci navrhovaného britského zákona o genových modifikacích tvrdí, že legislativní proces postupuje příliš rychle.

 

Vláda Spojeného království uvedla, že podpoří zemědělské a vědecké inovace a zavede novou legislativu, zákon o genetické technologii (precizní šlechtění), aby uvolnila potenciál nových technologií na podporu udržitelného a efektivního zemědělství a produkce potravin.

Uvolnění zemědělských inovací

Cílem právních předpisů je zjednodušit regulatorní režim pro precizně šlechtěné rostliny a živočichy.

Návrh zákona je součástí závazku vlády odchýlit se od regulatorního režimu EU v oblasti genetických modifikací, aby se usnadnil a zlevnil vývoj a prodej genově upravených rostlinných a živočišných produktů.

Spojené království vedlo konzultace o genových modifikacích a ve své odpovědi uvedlo, že má v úmyslu zacházet s editací genů odlišně od jiných forem genetické modifikace zavedením lehčího přístupu ve srovnání se stávající regulací geneticky modifikovaných organismů.

Zvládání nezamýšlených důsledků

Britská vláda musí být připravena vypořádat se s rizikem a potenciálem škod a nezamýšlených důsledků. Když se vláda vloni zeptala britské veřejnosti, zda podporuje plánované změny v regulaci genetických technologií, drtivá většina řekla ne. Přibližně 85 % vyjádřilo názor, že genetické technologie používané v zemědělství by měly být i nadále regulovány stejným způsobem jako jiné GMO. Občané jsou hlavními zúčastněnými stranami v diskuzi o potravinách a zemědělství a jejich příspěvky k otázkám, jak jsou vynakládány peníze daňových poplatníků, potřeba a vhodnost plodin a zvířat s upraveným genomem a zavádění do potravinového řetězce a životního prostředí – včetně nutnosti označování – jsou zásadní.

Britský politický institut PPP uvedl, že zatímco návrh zákona představuje důležitý krok v integraci genomiky a úpravy genů do veřejné psychiky, vláda a průmysl musí být připraveny na potenciální odpor. Zajištění důvěry veřejnosti, zapojení a podpora právních předpisů jsou zásadní.

Ing. Josef Svoboda, CSc.

spolupracovník redakce

Kontakt: post4me@seznam.cz

Celý článek najdete v Krmivářství 4/2022. 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down