U mléčného skotu je mastitida onemocněním mléčné žlázy způsobeným patogeny, jako jsou bakterie, viry, houby a řasy. Mastitida způsobuje ekonomické ztráty mléčným farmám i obavy o veřejné zdraví. Mastitidy mohou být způsobeny tzv. hlavními patogeny (Staphylococcus aureus, Streptococcus agalactiae, Escherichia coli, Klebsiella spp., Mycoplasma spp. a environmentální streptokoky) a menšími patogeny (koagulázově negativní Staphylococcus a Corynebacterium spp.). Mastitidy způsobené hlavními patogeny a gramnegativními bakteriemi souvisí s největším poklesem účinnosti reprodukce.
Mastitida bohužel vzniká už u jalovic a je to onemocnění, které potenciálně ohrožuje produkci a zdraví vemene v první a následující laktaci. Obecně platí, že koaguláza negativní stafylokoky (CNS) jsou převládající příčinou intramamární infekce. Kontrola a prevence je v současné době založena na vyhýbání se vzájemnému sání mezi mladými jalovičkami, kontrole rozmnožení much, optimální výživě a hygienických opatření a komfortního ustájení, zejména kolem doby otelení. Mastitida jalovic, resp. prvotelek může ovlivnit ziskovost mléčné farmy z důvodu možného dlouhodobého negativního vlivu na zdraví vemene a produkci mléka a souvisejícího rizika vyřazení ze stáda, zejména pokud jde o hlavní patogeny. Prevence a kontrola není snadná, ale je možná prostřednictvím změn v managementu mladých jalovic. Patogeneze a epidemiologie onemocnění však zůstávají do značné míry neznámé a pro optimalizaci preventivních programů by měla být identifikována rizika specifická pro určité patogeny.
Krávy infikované E. coli mohou vážně onemocnět. Rychlá intervence s podpůrnou terapií by měla být nejvyšší prioritou. Když kráva náhle onemocní těžkou mastitidou, je zásah nezbytný.
Hygiena je klíčem k prevenci takové mastitidy.
Opatření prevence mastitidy zahrnují důkladné čištění vemen a struků před dojením. Escherichia coli a Klebsiella patří mezi patogeny environmentální mastitidy. E. coli je jedním z nejčastějších patogenů mastitidy. Daří se mu v podestýlce při teplotách nad 15 °C. E. coli je klasifikována jako gramnegativní bakterie, která se většinou vyskytuje v hnoji, podestýlce loží volných boxů a půdě.
Léčba mastitidy způsobené Mycoplasmou bovis je víceméně nemožná. Prevence je klíčová.
Hygiena nanejvýš důležitá, doporučuje se použití rukavic při dojení a dezinfekce struku po dojení musí být běžnou rutinou. Mycoplasma bovis se přenáší mnoha způsoby. Může to být přímým kontaktem vemene a struku dojicím strojem. Může být také přenášen přímým kontaktem, což tedy znamená, že ruce a nástroje představují riziko, pokud nejsou řádně dezinfikovány.
Mastitida způsobená Prototheca zopfii se nedávno stala novým onemocněním. Výskyt tohoto neviditelného patogenu, který byl kdysi považován za problém pouze pro dojnice v tropických oblastech, se nyní v mezinárodním měřítku neustále zvyšuje.
Přenos patogenu probíhá přes strukový kanálek. Protheca spp. se běžně nacházejí v prostředí a přenos z krávy na krávu je trvalým problémem. Rizikovými jsou přirozeně vlhké oblasti farmy, období vysokých teplot a silných srážek, špatná hygienická praxe, přenos z krávy na krávu v dojírně, v kotci pro nemocné krávy. Prototheca nereaguje na léčbu antibiotiky.*
Podrobněji v časopisu Náš chov 8/2021.