Zařazování dojnic do reprodukce

V zasedací místnosti FAPPZ ČZU v Praze se konal seminář na téma Individuální zařazování dojnic do reprodukce. Programem provázel doc. Ing. Luděk Stádník, Ph.D., a tématy byly využívání denní aktivity dojnic, prevence pro zlepšení úrovně reprodukce, a řízení, a řízení mikroklimatu ve stáji dojnic, mléko jako indikátor poruch zdravotního stavu, hodnocení kvality oocytů skotu i ekonomika výroby mléka.

 

Ing. Radim Codl z ČZU ve své prezentaci vysvětlil jak využít sledování denní aktivity, doby příjmu krmiva a přežvykování dojnic při řízení stáda

Chytré technologie v chovu dojnic se využívají pro kontrolu a regulaci stájového prostředí, elektronickou identifikaci zvířat, sledování pohybové aktivity, monitoring doby žraní a přežvykován, lokalizaci zvířat a pomocí termokamery monitoring onemocnění paznehtů.

Analýza obrazu pomáhá ke zjištění rozmístění zvířat, rozpoznají se změny BCS, kulhání, denní přírůstky a je možná identifikace jednotlivých zvířat. Také při vlastním experimentu byla využita analýza obrazu pro hodnocení chování dojnic.

Pomocí videozáznamů v době od 6 do 18 hodin byla v třicetiminutových intervalech sčítána zvířata ve čtyřech sektorech kotce (boxy, krmiště, hnojná chodba, průchody). Řešil se vztah mezi vybranými aktivitami během říje i během kalendářního roku. Pokus probíhal u kříženců českého strakatého a holštýnského skotu, do pokusu byla zahrnuta zvířata na všech laktacích a hodnotily se doba žraní, přežvykování a události se zvýšenou aktivitou.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down