K vymezení prostoru pro pobyt a pohyb zvířat a pro následnou manipulaci s nimi lze využít různá zařízení, kterých je na trhu u nás i v zahraničí nabízeno velmi mnoho; od těch jednoduchých po složitější, od mobilních k stabilním, od těch určených pro ovce, k těm pro hovězí dobytek nebo pro jiná zvířata. Jednotlivé prvky zařízení lze většinou libovolně kombinovat či doplňovat, často tvoří stavebnicový systém. Počet a druh prvků v systému se řídí podle druhu a počtu zvířat a samozřejmě i podle úkonů, které je třeba se zvířaty udělat.
Každá ohrada může být specifická, záleží na potřebách chovatele a jeho možnostech, ať již finančních, tak technických, případně na dostupnosti použitého materiálu. Manipulace se zvířaty obvykle nepatří mezi chovatelsky oblíbené činnosti. Pokud má však chovatel k dispozici kvalitní manipulační zařízení, určitě si práci usnadní a úkony se zvířaty mohou být lépe a rychleji provedené.
Manipulační zařízení by mělo být navrženo a postaveno tak, aby:
- vyhovovalo po stránce ochrany (welfare) zvířat a bezpečnosti práce,
- bylo schopné pojmout předem určený počet zvířat,
- bylo možné udělat u zvířat potřebné zásahy,
- bylo na vyhovujícím místě (vzdálenost, povrch, prašnost, využitelnost, doprava zvířat),
- se cesty nekřížily; zvířata by měla zařízení opouštět jinými vraty, než kterými do něj vstoupila.
Respektovat by se měly základní principy pohybu zvířat a jejich chování. Ovce i skot jsou stádová zvířata, mají snahu následovat jeden druhého. Navíc potřebují vidět před sebou místo pro útěk. Shromažďovací prostor by proto měl být dostatečně velký, kde zvířata vidí prostor před sebou. Pohyb zvířat usnadní eliminace rohů, zvířata totiž mají tendenci strkat hlavu do rohu, čímž se jejich pohyb zbrzdí. Ulička by měla být situována tak, aby zvířata nešla proti slunci a aby obsluha nebyla po směru větru (aby nestála v oblaku prachu). Eliminovat by se měly všechny rušivé vlivy, například hučení strojů nebo štěkot psů. Manipulační ohrada by tedy neměla být stavěna blízko dílny nebo psince. Čím je ulička delší, tím rychleji a snadněji ovce procházejí. Vede je k tomu stájový pud. Zvířata se trochu bojí náhlé změny směru, proto je dobré uličku stavět s mírným zaoblením. Pro uličku tedy platí pravidlo, že zakřivená ulička lépe vede zvířata než přímá varianta. To platí především u delších manipulačních uliček pro více zvířat.
Více se dočtete v článku Ing. Radko Loučky, CSc., (VÚŽV, v.v.i., Praha – Uhříněves), který najdete v březnovém čísle časopisu Náš chov.