Zásady chovu nosnic v tranzitním období

Podle specialistů se za tranzitní období u nosnic považuje doba od 16. do 25. týdnu věku slepic. Uvádějí, že je nutné věnovat tomuto období, kdy jsou nosnice již na 90 % snášky, maximální pozornost. Jednak proto, že kuřice intenzivně rostou, začínají snášet a zvyšují hmotnost vajec. Ale i proto, že u slepic dochází k hormonálním změnám a jsou vystaveny stresu z důvodu vakcinace, transportu i změn v managementu chovu a krmení.

Cílem odchovu by měla být robustní slepice odpovídající váhové křivce, s velkou kostrou, silnýma nohama, plnými prsními partiemi a pěkně opeřená.

Cílem odchovu by měla být robustní slepice odpovídající váhové křivce, s velkou kostrou, silnýma nohama, plnými prsními partiemi a pěkně opeřená
Cílem odchovu by měla být robustní slepice odpovídající váhové křivce, s velkou kostrou, silnýma nohama, plnými prsními partiemi a pěkně opeřená

Výživa kuřic během odchovu

Kuřice maximálně rostou mezi prvním až jedenáctým týdnem věku. V té době by se neměly omezovat v krmení, přičemž příjem krmiva lze ovlivnit strukturou a světelným režimem. Osvědčilo se podávat kuřicím drcený starter po dobu dvou až čtyř týdnů. Šrotovaná směs limituje příjem a nepodporuje dobrou uniformitu odchovaných kuřic. V krmné dávce je třeba zohledňovat nároky kuřic na obsah aminokyselin, který se v posledních týdnech odchovu zásadně mění.

„Příjem krmiva trénujte již v odchovně. Začněte tím, že jednou během dne vyprázdníte krmítka a 30 % denní dávky krmiva založíte další den. Preferujte hrubě šrotovaná krmiva s vysokým obsahem vlákniny, ideálně od 4,5 do 6 %, a s vysokým obsahem nerozpustné složky. Se stimulací příjmu krmiva byste neměli praktikovat v horkých dnech, snažte se minimalizovat stres a krmte častěji. Začínejte směsmi na nízkých živinových hladinách a v krmné dávce je zvyšujte postupně. Jeden den v týdnu kuřice nekrmte, dobře fázujte krmivo, využijte noční krmení a zvlhčete ranní dávku krmiva. Pokud jde o režim nočního krmení, rozsviťte v noci na jednu až dvě hodiny, a to nejdříve tři hodiny po zhasnutí a nejpozději tři hodiny před rozsvícením. Při fázování vápníku je třeba mít na paměti, že vysoká hladina vápníku na počátku snášky snižuje příjem krmiva a využitelnost vápníku ve druhé fázi produkce. Nezapomínejte pravidelně okyselovat vodu a v týdenním intervalu kontrolujte hmotnost slepic,“ vysvětlil účastníkům semináře pro chovatele drůbeže produktový specialista výživářské nadnárodní společnosti De Heus Animal Nutrition Adam Lohniský.

Produktový specialista výživářské nadnárodní společnosti De Heus Animal Nutrition Adam Lohniský
Produktový specialista výživářské nadnárodní společnosti De Heus Animal Nutrition Adam Lohniský

Přeskladnění kuřic do produkční haly

Dále zaznělo, že kuřice by se měly z odchovny přeskladňovat do snáškové haly alespoň dva týdny před začátkem stimulace do snášky. Přitom platí zásada, že se hejno zváží, a to jak před převozem, tak i druhý den po převozu. V den přeskladnění by se kuřice neměly vakcinovat a denně se kontroluje spotřeba vody a krmiva. Během prvního týdne pobytu v produkční hale se navyšuje intenzita světla z deseti na maximálně dvacet luxů. Stejně tak se osvědčilo nastavit první den po přeskladnění světelný režim na 24 hodin světla, aby si slepice navykly na nové prostředí.

„Podle technologického návodu by se stimulací do snášky mělo začít tehdy, když jsou kuřice hmotnostně na normě, což je asi v 17 týdnech věku.  Správný management a vyvážená výživa je pro optimální průběh tranzitního období zásadní. Dobře zvládnuté tranzitní období je základem pro dobrou perzistenci snášky. Toho lze docílit sběrem a analýzou zootechnických dat a okamžitou reakcí na případné změny,“ shrnul Adam Lohniský.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down