Zásady odchovu jalovic

O odchovu jalovic do sedmi měsíců věku hovořil na semináři pro chovatele skotu v Bělčicích Ing. Petr Němec z pořadatelské společnosti NTG Agri, s. r. o. Uvedl, že v prvních sedmi měsících od narození se u jalovic rozhoduje o tělesném rámci, který souvisí se zdravotním stavem a dlouhověkostí zvířat.

Vše začíná přípravou nastávající matky na porod. Čtyři týdny, respektive tři týdny před plánovaným porodem se krávy a jalovice převádějí na porodnu.

„Je třeba věnovat pozornost velikosti lehací plochy boxu, na krávu počítejte minimálně se 12 m2. Kotec by mě být čistý, nastlaný a vždy by měl být pro stejnou skupinu zvířat. Na co je také třeba dávat pozor je, aby se upravila krmná dávka, v níž by mělo být okolo 3 kg slámy nařezané na délku od dvou do čtyř centimetrů. Krávy na změnu složení krmné dávky velmi dobře reagují, což se promítne do bezproblémových porodů, které ve více než devadesáti procentech případů probíhají samovolně,“ uvedl Ing. Němec. 

Ing. Petr Němec
Ing. Petr Němec

Péče o novorozené tele

Jen co novorozené tele oschne, mělo by se přemístit do venkovního individuálního boxu, aby se minimalizovalo riziko infekce. Dále je třeba ošetřit mu pupek a nejpozději do dvou hodin ho napojit kvalitním mlezivem.

„Úroveň managementu mleziva rozhoduje o zdraví telete v prvních třech týdnech po narození. Doba podání mleziva je důležitá kvůli tomu, aby tele vstřebalo co nejvíce imunoglobulinů. Jestliže do dvou hodin je schopno přijmout až 35 % imunoglobulinů obsažených v mlezivu, po dvaceti hodinách je to až sedminásobně méně. Z toho důvodu je nezbytné, aby tele dostalo co nejdříve plnou dávku, tj. minimálně tři litry kvalitního mleziva. V nezbytném případě se nebojte použít sondu,“ doporučoval přednášející.

Přechod z mleziva na mléčné období

Přechod telat z mleziva na mléko musí být pozvolný, asi během tří dnů. V praxi se ukázalo, že nejsnazší možnost je přechod z mleziva na nativní mléko je. Ovšem pokud se to neudělá dobře, telata trpí průjmy.

Přechod z mleziva na mléko by měl být pozvolný
Přechod z mleziva na mléko by měl být pozvolný

„Při restriktivním napájení, kdy se denně podává šest litrů mléka ve dvou dávkách, se telata naučí přijímat více starteru, který napomáhá rozvoji předžaludků, což se odrazí i v nižším výskytu průjmů. Telata krmená deseti až dvanácti litry mléka mají sice vyšší přírůstky, ale tím, že přijímají méně starteru, nemají tak vyvinuté předžaludky, atak hůře zvládají odstav.

Ve prospěch krmení nativním mlékem hraje zásadní roli jeho optimální složení, je to však dražší a z hlediska managementu i náročnější varianta. Při krmení mléčné náhražky se držte zásady, aby byla z mléka, měla by obsahovat 22 % proteinu, 18 % tuku a měla by být bez vlákniny. Kvalitní náhražka se musí rozpouštět při teplotě vody o 50 °C minimálně po dobu pěti minut, aby se nevytvořila sedlina. Telatům následně podávaný nápoj by pak měl mít teplotu okolo 40 °C,“ doplnil Ing. Němec.

Starter by měl mí hrubou strukturu a aby se ho telata naučila přijímat, měl by jim chutnat. Zakládá se telatům čtvrtý až pátý den po narození, denně čerstvý a s dostatečným množstvím čerstvé vody. V době odstavu by telata měla přijímat minimálně 2,5 kg starteru za den.

Při odstavu by telata měla přijímat minimálně 2,5 kg starteru denně
Při odstavu by telata měla přijímat minimálně 2,5 kg starteru denně

Následně se telata, kterým se starter zakládá ještě měsíc po odstavu, navykají na suchý mix z granulí, řezaného sena a melasy. Od sedmého měsíce se jim zakládá TMR pro jalovice.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down