02.05.2024 | 01:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zdravá a vitální telata jsou základ

Letitá zootechnická poučka praví, že jaké chovatel odchová tele, takovou bude mít krávu. Stále platí, i když se možná zdá odchov telat složitější než dříve. Každý zootechnik může volit mezi několika variantami odchovu, pravidlem ale zůstává maximální péče o mláďata. Na postupy v kategorii telat jsme se zajeli podívat do Měcholup v Plzeňském kraji.

Měcholupská zemědělská, s. s., patří k největším zemědělským podnikům v regionu. Hospodaří nedaleko Klatov na výměře 2570 hektarů zemědělské půdy, z nichž připadá 1870 ha na půdu ornou, zbylou výměru zaujímají trvalé travní porosty. Zabývá se rostlinnou a živočišnou výrobou, a také provozem bioplynové stanice o výkonu 1,2 MW.

Areál podniku Měcholupská zemědělská – farma Předslav
Areál podniku Měcholupská zemědělská – farma Předslav

Jak sdělil hlavní agronom Ing. Pavel Toman, z orné půdy připadá 450 ha na silážní kukuřici pro potřeby živočišné výroby a bioplynky. K dalším pícninám patří vojtěškotrávy na 140 hektarech, jarní luskoobilné směsky na 100 ha, ozimé žito s peluškou na 53 ha a jílky na 30 hektarech. K tržním plodinám se řadí řepka na ploše 350 ha, ozimá pšenice pěstovaná na 500 hektarech, ozimý ječmen na 130 ha a triticale na 70 ha. Nesmíme zapomenout ani na mák na 36 ha a brambory na výměře 32 hektarů.

Bohatá živočišná

Jako jeden z mála podniků v regionu se v Měcholupské zemědělské stále věnují i chovu prasat, i když v nevelkém počtu 100 prasnic základního stáda a odpovídajícím počtu ostatních kategorií až do výkrmu. Výhodou je podle vedoucího živočišné výroby Ing. Martina Peksy vlastní porážka, která se využívá nejen pro prasata, ale také pro skot. „O balíčky kvalitního masa je zájem,“ konstatuje s úsměvem zootechnik.

Další oblastí živočišné výroby je skot bez tržní produkce mléka, převážně se jedná o plemena masný simentál, charolais a aberdeen angus v počtu zhruba 400 matek základního stáda. Ročně se vyprodukuje 20 až 25 plemenných býčků, nyní již jen v systému „u chovatele“, a ne ve vlastní odchovně, jak tomu bylo v minulosti. Býci nevhodní do plemenitby, včetně kříženců, putují na výkrm.

Jalovičky se v Předslavi stále monitorují
Jalovičky se v Předslavi stále monitorují

Nový kravín

Poslední ve výčtu, ale nikoliv významem, je chov dojnic. Na středisku v Předslavi se soustředili na holštýnský skot. Před dvěma lety se rozhodli zlepšit welfare chovu rekonstrukcí staré stáje s kapacitou 470 kusů, trvalo deset měsíců, než krávy přešly do nového. Jak komentuje Ing. Peksa, v listopadu 2022 byla naskladněna polovina haly, druhá pak o dva měsíce později.

„Chtěli jsme, aby byli v klidu lidé i krávy, proto jsme novou stáj vybavili osmi dojicími roboty rozdělenými do čtyř skupin. Maximální zatížení na jednoho robota je 53 krav, to považuji za velmi důležité. Ve vyšších počtech se welfare, a tím i produkce, ztrácí,“ podotkl zootechnik.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down