Zvíře, které není zcela zdravé, nemůže být v pohodě ani v sebelépe vybavené stáji. Častou příčinou problémů může být stav ústní dutiny, trávicího ústrojí, nebo složení krmné dávky a s tím související limitující faktory, kterými mohou být minerální látky a stopové prvky.
K příjmu krmiva a jeho dobrému trávení je důležitý stav zubů a celé trávicí soustavy. Zejména u zvířat, která přepásají porosty na orné půdě, se jejich ústní dutina a celý trávicí systém dostává do kontaktu s většími či menšími částicemi půdy. Ty pak mohou způsobit různé obtíže. Příkladem této různorodosti mohou být na jedné straně koně, u kterých se vyskytují poměrně dlouhé zuby, což kompenzuje jejich větší obrušování půdními částicemi. Na druhé straně této škály se nachází přežvýkavci, kteří mají zuby relativně krátké. Složený žaludek pomáhá mimo jiné trávu očistit od písku a dalších minerálních nečistot. Tyto částice nejprve klesnou na dno bachoru, následně se přesouvají do slezu, projdou střevem a nakonec jsou vyloučeny ve výkalech společně s ostatním nestráveným materiálem.
Ale ne všechny části půdy působí negativně. Takový jíl může být úspěšně využíván jako krmný doplněk u dojnic a přinášet mnohá pozitiva. Někteří chovatelé dojnic často přidávají zvířatům do krmné dávky různé jílové preparáty a důvodem může být například to, že až tak úplně nedůvěřují kvalitě svých siláží, zejména pokud jde o obsah toxinů. Navíc pokud byl jíl v množství 2 % sušiny přidán k travnímu senu, byla stravitelnost a využitelnost tohoto krmiva maximalizována. Ale tady ještě prospěšnost jílu v krmné dávce skotu nekončí. Protože tato látka přitahuje a váže pozitivně nabité ionty, tak může jíl pomáhat i v případě potřeby snížení kyselosti bachorového prostředí. Jílové preparáty přináší do krmné dávky skotu mnohé pozitivní vlivy, které zlepšují jejich zdravotní stav a pohodou: redukují toxicitu aflatoxinů, pufrují bachorové prostředí a také zlepšují stravitelnost některých krmiv. Chovatelé a výživáři by toto rozhodně měli vědět a v případě potřeby účelně využít.
Nejen množství stopových prvků a prevence jejich deficitu či nadbytku je důležitá. Není pochyb o tom, že stopové prvky hrají klíčovou roli v celkovém zdravotním stavu zvířat a jejich užitkovosti. Pouhé spoléhání se na dostatečné zásobení potřebnými prvky jen prostřednictvím pastvy nebo minerálních lizů může být někdy zrádné. S dobrým profilem minerálních látek v organismu zvířete, při kvalitním krmení s dostatkem dalších živin a energie, jsou mnohdy vyřešeny limitující faktory produkce a reprodukce. Díky tomu jsou spokojená nejenom zvířata, ale i chovatel.*
S využitím zahraničních materiálů připravila Ing. Anna Marcinková
Podrobněji v časopisu Náš chov 1/2020.