06.02.2023 | 11:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zdroj bílkovin pro krmivo budoucnosti

Společnost WEDA Dammann & Westerkamp GmbH se nesoustředí pouze na krmení prasat. Dodává také kompletní systém krmení hmyzu pro polského výrobce krmiv HiProMine. Společnost z Robakowa u Poznaně vyrábí hmyzí protein ve velkém měřítku pomocí chovu mouchy bráněnky (Hermetia illucens). S novou technologií WEDA se každý den vyrobí 550 tun krmiva. 

Využití mouchy jako krmného hmyzu tak může v budoucnu významně přispět k nasycení rostoucí světové poptávky po potravinách a top způsobem, který šetří přírodní zdroje. Ve srovnání s jinými krmivy je hmyz jediným zdrojem bílkovin, pro který je surovina stoprocentně využitelná. Navíc při výrobě živočišných bílkovin nevzniká téměř žádný odpad. Naopak, larvy se během vývinu živí výhradně organickým odpadem. Moucha Hermetia illucens se vyznačuje extrémně rychlým vývojem, fáze larvy se krmí po zpracování asi sedm dní.

V systémech krmení hmyzu HiProMine jsou k tomuto účelu použity osvědčené technologie WEDA Dammann & Westerkamp.

Krmiva na bázi hmyzu jsou v současné době již schválena pro domácí zvířata, drůbež, prasata a akvakulturu. Pokud se tato technologie prosadí po celém světě, hmyz má potenciál stát se levným, na živiny bohatým a ekologickým zdrojem bílkovin pro všechna krmiva pro zvířata. 

Damian Jozefiak, jeden ze zakladatelů HiProMine a profesor na Poznaňské zemědělské univerzitě, je s vyhlídkami a dosavadní spoluprací velmi spokojen: „Se společností WEDA jsme našli přesně toho správného technologického partnera, který nám nabízí bezpečnost výroby, kterou jsme potřeba udržitelného rozvoje tohoto oboru podnikání,“ shrnuje.

Přesné dávkování je základ

Velká radost ve společnosti WEDA panovala, když její dávkovací stanice Dry Sec pro krmení hmyzu byla oceněna stříbrnou medailí DLG Innovation Award. Podle Německé zemědělské společnosti (DLG) je pro ocenění rozhodující ekonomický význam pro praxi, pracovní výkon, kvalita práce i funkční bezpečnost. Kromě toho se berou v úvahu pozitivní účinky na dobré životní podmínky zvířat a také na environmentální a energetickou situaci.

V produkčních provozech na larvy hmyzu může dojít k nesprávnému dávkování např. při krmení bráněnek, v důsledku čehož se mladé larvy utopí v substrátu, pokud je příliš tekutý. S nově vyvinutou dávkovací stanicí Dry.Sec je možné plně automatické, rychlé a přesné opětovné dávkování suchého organického materiálu. Z tohoto materiálu se vytvoří ostrůvek, na který se v následujícím kroku umístí mladé larvy.

V procesní sekvenci krmení larev much se krmivo zpracuje na kaši a plní do krabic. Na povrch jsou umístěny mladé larvy, které pak potravu požírají. Zde je důležité, aby byly vedlejší produkty, jako jsou různé druhy zeleniny a ovoce, nakrájeny na velikost pod 3 milimetry, zpracovány a smíchány. Substrát by měl mít vysoký obsah sušiny, a přesto zůstat tekutý, aby se dal přesně a rychle dávkovat. Pokud je však obsah tekutiny příliš vysoký, mohou se mladé larvy v substrátu utopit.*

Více o trvaleudržitelném zemědělství na: https://trvaleudrzitelnezemedelstvi.cz/

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down