23.11.2009 | 12:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zelená prodeji mléka z automatů

Na Slovensku se prodej syrového mléka z automatů rychle rozšiřuje. Pro větší podnik představuje dobrou reklamu a zdroj menšího množství hotových peněz. I českým farmářům se naskýtá reálná možnost realizovat a propagovat své mléko pomocí prodejních automatů. Státní veterinární správa ČR připravuje novelu veterinárního zákona, která upraví omezení množství a možnost umístění automatů i mimo farmu.

Jak informoval slovenský odborný tisk, první moderní automat na mléko uvedli do provozu slovenští chovatelé 9. července asi třicet kilometrů od Trenčína. Jednatel společnosti MVL Agro, Bánovce nad Bebravou, Štefan Petrík se inspiroval především ve Švýcarsku a Itálii. Přestože podnik chová kolem 1000 dojnic, rozhodl se pro automat. Brzy po instalaci a patřičné propagaci v místních médiích byl denní prodej prostřednictvím automatu 924 litrů čerstvého mléka (denní průměr za srpen). Ing. Petřík doslova říká, že v Bánovcích naučili lidi, co je to mléko. Pro konzumaci mléka získal hlavně mladší a střední generaci, starší kupují zpravidla větší množství, zejména před víkendem. Z čerstvého mléka začali lidé doma vyrábět tvaroh a čerstvý sýr. Pro samovýrobce je již v Bánovcích připraven „balíček“ na výrobu sýra, v plánu je i balíček „jogurtový“. Z automatu se litr mléka se prodává za 0,5 eura, pro podnik představují tržby z automatu přímý a rychlý zdroj hotovosti. V příštím roce by měl objem prodávaného mléka přes automaty vzrůst asi na 2500 litrů denně – v plánu je totiž instalace dalších strojů v Trenčíně a Topoľčanech.

České firmy nejsou pozadu

Ukázka provozu automatů na čerstvé mléko se konala 10. listopadu v areálu společnosti Toko v Rudicích (Uherské Hradiště) v rámci akce Šance mléka. Akciová společnost Toko Rudice začíná nabízet takzvané mléčné bary od začátku listopadu a zájem je prý velký, jejich cena začíná na dvou set tisících korunách. „Automat vyhovuje přísným hygienickým předpisům, jeho provoz musí být schválen. Každý producent mléka v naší republice je pod kontrolou krajské veterinární správy a úroveň chovu a dojicích technologií je u nás tak vysoká, že zdaleka překračuje požadavky Evropské unie,“ poznamenal Tomáš Kořínek, ředitel společnosti Toko. Mléčný bar od firmy Toko je dobře ošetřen proti případnému zhoršení kvality nabízeného mléka. Tekutina se uzavře do speciálního tanku, který je neustále chlazen na 4 ºC. Tank farmář umístí do automatu a mléko je prodávané po dobu 23 hodin. Po uplynutí této doby se v případě jeho nespotřebování mléčný bar zablokuje a tank se musí vyměnit za nový s čerstvým mlékem.

Novela veterinárního zákona

V České republice se Státní veterinární správa ČR snaží přesvědčit producenty o tom, že rizika prodeje syrového mléka jsou značná, obtížně předvídatelná a že mnohem bezpečnější je prodej mléka šetrně pasterovaného. Nicméně z posledního vyjádření Státní veterinární správy ČR (SVS) vyplývá, že nechce bránit zemědělcům v prodeji. V současnosti upravují prodej mléka v souvislosti s automaty zákon č. 166/1999 Sb., o veterinární péči, vyhláška č. 289/2007 Sb. (prodej ze dvora) a vyhláška č. 128/2009 Sb. (přizpůsobení veterinárních a hygienických požadavků pro některé potravinářské podniky, v nichž se zachází se živočišnými produkty). Tato legislativa zatím omezuje množství mléka, které může potravinářský podnik (v tomto případě farma) prodávat. Státní veterinární dozor si uvědomuje, že rizika lze správným používáním automatu i syrového mléka minimalizovat. S tímto vědomím k tomu přistoupili i slovenští veterináři. Prodej syrového mléka podle SVS ČR na druhou stranu vyžaduje určité hygienické záruky právě prostřednictvím schválených provozních řádů. Každý provozovatel (ale i schvalující inspektor) si musí být při tomto způsobu prodeje vědom možných rizik. Aby byl vytvořen jasný legislativní rámec, SVS ČR navrhuje malou novelu veterinárního zákona. Tím bude umožněn přímý prodej prvovýrobcem nejen v místě produkce, ale i mimo farmu. Nadále se snaží o to, aby tento prodej zajišťoval právě producent mléka a nikoli další osoby. Ty by mohly pouze s využitím vyhlášky 128, s omezením na 35 % produkce maloobchodního zařízení prvovýrobce. Novela zákona by tedy v podstatě měla umožnit využití vyhlášky 289 i pro případ, že mléko se neprodává přímo na farmě. Klíčové info: • Ve slovenských Bánovcích byl průměrný denní prodej z automatu 924 litrů mléka. • Také v České republice se nabídka prodejních automatů rychle rozrostla. • Pravděpodobně dojde k úpravě české legislativy, aby vyhověla požadavkům prvovýrobců na prodej.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down