07.03.2021 | 05:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zemědělci se nedělí na velké a malé, ale dobré a špatné

Na aktuální otázky týkající se chovu dojeného skotu a soutěže Mléčná farma roku odpovídá předseda Svazu chovatelů českého strakatého skotu a zároveň místopředseda VOD se sídlem Kámeně Marian Bílý, MBA.

Jak se ohlížíte za uplynulým rokem?

V loňském roce byla cena mléka víceméně stabilní naopak u ceny hovězího masa jsme zaznamenali propad oproti letům předchozím.

V roce 2020 jsme měli oslavit 30 let od založení Svazu chovatelů českého strakatého skotu společně s národní výstavou skotu v Radešínské Svratce, kam měli přijet mimo českých zemědělců i chovatelští kolegové ze zahraniční. Bohužel díky okolnostem způsobeným světovou pandemií jsme museli od akce, která měla navazovat na světový kongres fleckvieh upustit. Mrzí mne, že v minulém roce se neuskutečnila žádná z plánovaných výstav. Chybí mi nejen zdravé soutěžení o nejlepší krávu, ale především setkávání se s chovateli, přátelské posezení, sdílení problémů.

Aktuálně se shodujeme na tom, že nás nejvíce tíží nedostatek mladých lidí ochotných pracovat v našem odvětví, ale i úbytek zahraničních pracovníků v důsledku uzavírek během pandemie. Tím bych chtěl všem chovatelům poděkovat, že vše v této nelehké době zvládají s hrdostí a obětavostí.

Jaký byl vývoj obchodu s živým skotem v uplynulém období?

V návaznosti na covidové uzavírky restaurací zaznamenáváme cenový propad u hovězího masa. Dlouhodobě to byla jediná cenově stabilní komodita. Rád jsem to vždy zmiňoval v souvislosti s kombinovanou užitkovostí strakatého plemene.

V obchodu s živým skotem došlo k poklesu tržeb, šlo o souhru více důvodů včetně covidu, dalším byla kauza z roku 2019 kolem podvodného vývozu skotu do Kazachstánu. Tím byla Česká republika na dlouho z hlediska vývozu plemenných zvířat poškozena. V roce 2020 se zahraniční obchod s živým skotem téměř zastavil. Nevyvezl se loňský zástav. Začátkem letošního roku Kazaši s námi obnovili kontakt. Koncem ledna dceřiná společnost svazu Cattle Market opět začala ve větším exportovat plemenná zvířata, hlavní destinací je aktuálně Turecko.

Uzavřel bych to tím, že naši chovatelé skotu jsou velice schopní a šikovní. Co tady nejvíce chybí je vlastní prezentace nebo chcete-li marketing. Cílem je dobře prodat naše špičkové výrobky. To je zatím asi nejslabší článek, který by se ale mohl rychle zlepšit.

Zemědělci se nedělí na velké a malé, ale dobré a špatné. Je škoda, že se stále vedou spory mezi různými asociacemi zemědělců. Ti malí si zřejmě nemohou myslet, že uživí národ – naopak hlavním cílem všech malých zemědělců je, jak své hospodářství rozšířit. Dotace si samozřejmě zaslouží všichni bez rozdílu velikosti. Já dělím zemědělce na dobré, průměrné a špatné, kteří by měli s takovým podnikáním skončit.

Všem chovatelům přeji vyšší cenu masa a stabilní cenu mléka.

Celý rozhovor s Marianem Bílým najdete v NCh 3/2021.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down