19.01.2011 | 09:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zemědělská výroba, ale také praxe studentů

Hospodářství Marmilhat je jednou ze dvou francouzských testačních stanic pro kontrolu znaků masné užitkovosti býků charolais, druhá je v Pont-Saint Mary. Je také podnikem, ve kterém se zabývají praktickou výukou studentů odborného zemědělského lycea (Lyceé agricole de Marmilhat) a Univerzity Blaise Pascala v Clermont Ferrand.

 Do července roku 2010 byly stáje využívány pro získání výsledků pro kontrolu dědičnosti masné užitkovosti plemenných býků, pocházejících z inseminace na základě výsledků jejich potomstva. Tato testační stanice s kapacitou 200 býků byla součástí národního programu plemene charolais zajišťovaného UCATRC (Union Coop Associées pour Testage Race Charolaise). Agentury odpovědné za testování a výběr programů se rozhodly od roku 2010 vzdát testačních stanic a přenést jejich činnost z ekonomických důvodů do chovů. Od září roku 2010 se proto stanice využívá jako technické a ekonomické zázemí ve spolupráci se sdružením Socaviac, které kooperuje se 3000 dodavateli z l´Allier, Cher, Saône-et-Loire, Puy-de-Dôme, Niévre, Cantal a Loire, a prodává 125 000 skotu, a zpracovatelem masa Socopa, jež dosahuje obratu 1,9 miliard eur a ročně vyprodukuje přes 213 tisíc tun hovězího masa.

 Rostlinná výroba

Podnik hospodaří na 282 hektarech zemědělské půdy, z toho je 222 ha orné půdy a 60 ha trvalých travních porostů. Větší podíl, 157 ha, je pronajato od regionální rady a 125 ha stanice vlastní. Část půdy (24 ha) leží v katastru obce Rochefort-Montagne (v departmentu Puy-de-Dôme) a 101 ha v okolí i letiště v Clermont –Ferrand.

V rostlinné výrobě budou v letošním roce pěstovat na 18 ha kukuřici na siláž, na 18 ha kukuřici na zrno a kukuřici na osivo na 0,4 ha. Vojtěšku budou sklízet ze10,8 ha, sóju z 0,8 ha a cukrovou řepu z 25,5 ha. Na jednom hektaru pěstují květiny – tulipány a na devíti hektarech v oblasti vulkánů sázejí kukuřici do tvaru labyrintů.Průměrné výnosy činí u pšenice 8,1 t/ha, u cukrovky 80 t/ha, z kukuřice na siláž získají 18 t sušiny/ha, kukuřice na semeno 3 t/ha a z řepky 4,2 t/ha.

Chov masného i mléčného skotu

Cílem stanice je dosáhnout ekonomicky efektivního výsledku výkrmu 205 mladých charolaiských býků svážených z 15 farem v okolí v oblasti Puy-de-Dôme a l´Allier. Důležitá pro výběr býčků je jejich genetika, všichni pocházejí z oblasti Auvergne, z Massif Central. Na stanici jsou krmeni lokálními krmivy (kukuřice, siláž, cukrovarské řízky, obilí a seno).

Býčci se do stájí přivážejí v hmotnosti 400 kg a v době porážky, ve věku 18 měsíců mají 720 kg, denní přírůstek je průměrně 1700 g. Hmotnost jatečně upraveného těla je 430 kg a jatečná výtěžnost asi 58 %. V roce 2009 dostávali chovatelé ze stanice průměrně čtyři eura za kilogram masa.

V podniku chovají také 60 dojených krav, na které mají mléčnou kvótu 459 385 litrů, a 60 jalovic. Produkci mléka celkovém objemu

Jak se krmí býci

Po přivezení býků z okolních farem přibližně na konci srpna do stanice jsou rozděleni po dvanácti kusech do kotců podle věku a hmotnosti. Býci jsou ustájeni v přístřeškové stáji ve stlaných kotcích. První den jsou krmeni kvalitním senem ad libitum a mají volný přístup k vodě. Druhý den dostávají ad libitum seno a k tomu 1,5 kg speciálního krmiva pro odstavená telata. V dalších dnech se postupně snižuje množství sena a zvyšuje podíl kukuřičné siláže až do dosažení první krmné dávky z celkových pěti variant používaných během celého výkrmu. Do každého kotce se dávají bloky minerálně vitamínových lizů. Krmivo se rozváží míchacím krmným vozem. Průměrná spotřeba krmiva během 238 dní výkrmu je: 1,3 t sena (na krmení a podestýlku), 0,25 t sena z luk a pastvin, 0,7 t cukrovky, 0,22 t koncentrátů, 0,22 t minerálně vitamínových doplňků. Krmí se také kukuřičná siláž, pšeničná sláma, pšenice.

 Profylaxe u telat

Zdravotní hledisko je důležité i z důvodu, že býci jsou svážení z rozdílných regionů a stád. Při příjezdu, zvážení a označení se hodnotí stav každého telete a zaznamenávají se případné problémy. Stejně tak každé ošetření je individuálně zaznamenáno. Podává se 200 g speciálního kokcidiostatika na býka a den, a to v krmivu v průběhu 28 dní. Zvířata se v adaptačním období (do šesti týdnů) také vakcinují proti IBR, BVD, enterotoxémii, dostávají pro odčervení Ivomec.

 Kontroly ve stáji i na jatkách

U býčků se provádí krevní testy paternity, dva dny po sobě se váží asi po 40 dnech adaptace na podmínky stáje ( v prosinci). Dále se váží každý měsíc. Býci se potom poráží přibližně jednou za dva týdny v hmotnosti 730 + 20 kg a předtím se dvakrát zváží. Hodnocení jatečně upraveného těla a jeho zatřídění se hlídá na jatkách společnosti SOCOPA ve Villefranche.

 Ekonomické výsledky

Náklady na koupení býka vzrostly mezi roky 2008/2009 a 2009/2010 z 1050 eur na 1092,11 eura na jednoho býka. Podobné to bylo i s náklady na krmiva na mladého býka (365,81 eura a 401 eur). Čistá prodejní cena býka naopak stoupla na 1353,75 eura (z dřívějších 1343,88 eura). V minulých letech jatka platila podniku za kilogram jatečně upraveného těla 3,2 eura, respektive 3,14 eura.Marže přepočtená na jednoho mladého býka byla v letech 2008/2009 vyšší a činila 224,69 eura a rok poté jen 139 eur.Management v Marmilhatu na konci loňského roku začal spolupracovat se společností Socopa, která je třetí největší firmou ve svém oboru ve Francii, a očekávají proto vyšší cenu za kilogram hovězího masa (ve Francii se prodává za 4,2 eura).

Pomoc při výuce studentů

Na farmě je skupina zaměstnanců a vybavení, které se využívá pro vzdělávací účely, na různorodou podporu studentů učňovských a středních zemědělských škol i univerzity.V podniku je centrum pro vzdělávání a rozvoj zemědělství, které připravuje praktické návody, organizuje různé mini kurzy. Studenti pracují na vybraných pozemcích v dílnách i ve stájích a studují technicko-ekonomické analýzy o fungování zemědělského podniku.Podnik má smlouvu s institutem VetAgro, která vznikla 1.ledna 2010 sloučením Státní veterinární školy v Lyonu, Národní zemědělské školy v Clermont-Ferrand a Národní školy veterinární. Institut řadí na první místo odbornou přípravu veterinárních lékařů a zemědělských inženýrů, získávání znalostí v oblasti výroby potravin, zdraví zvířat, zemědělské vědy a životního prostředí.

Klíčové informace:

·   Farma Marmilhat hospodaří n a 282 hektarech zemědělské půdy v oblasti Francouzského středohoří v departmentu Auvergne a je také školním podnikem.

·   V současnosti se podnik zaměřuje na výkrm býků plemene charolais, které nakupuje na farmách v Puy-de-Dôme a l´Allier.

·   Vykrmují průměrně 200 býků a chovají také 60 holštýnských dojnic s průměrnou užitkovostí kolem 9000 kg mléka za laktaci.

 

 

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down