27.11.2003 | 11:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zemos chce chov skotu udržet

Zemědělský podnik Zemos, a. s., ve Velkých Němčicích na Břeclavsku se potýká s vážnými problémy. Veterináři totiž v jeho chovu skotu zjistili osmý případ výskytu BSE, tzv. nemoci šílených krav, v České republice. Nemoc byla u čtyřleté krávy z tamního chovu definitivně potvrzena 19. listopadu. Krajská veterinární správa proto okamžitě nařídila preventivně utratit a následně vyšetřit celkem 263 kusů dobytka ze zdejších stájí. Ekonomické dopady tohoto opatření vedení podniku teprve analyzuje a připravuje se na těžké období. Dalšího chovu dojnic se však přitom nevzdává.

O dalším osudu chovu jednalo mimořádné představenstvo společnosti Zemos ještě před definitivním potvrzením nemoci. Ředitel podniku Ing. Jiří Vávra si nedělal o pozitivním výsledku veterinářského šetření žádné iluze. Pravděpodobnost vyloučení nemoci byla téměř nulová. Už 19. listopadu dopoledne se proto společně s kolegy snažil odhadnout předpokládané škody a přijmout opatření k eliminaci škod.
Partneři nabízejí pomoc
Jako první krok se vedení podniku snaží podchytit strukturu zbytku stáda. Na základě ekonomické analýzy, která bude v brzké době hotova, představenstvo rozhodne o dalším postupu. Podle Jiřího Vávry se totiž jednalo o velmi nadějné stádo. O to větší škody bude představovat jeho částečná likvidace. Pomoc už přitom nabídlo několik renomovaných zemědělských firem z celé České republiky. Mezi nimi například Fidesagro Šardice nebo Plemko Pardubice. Nabízená pomoc spočívá především v nákupu jalovic a mladých kusů dobytka. Představenstvo společnosti pravděpodobně tyto nabídky spolupráce přijme.
ZEMOS chce chov udržet
„Máme vůli chov dojnic v našem podniku udržet a překlenout dva roky snížené produkce masa i mléka,“ uvádí Jiří Vávra. „V chovu máme řadu zdravých a mladých kusů. Na tom se dá stavět. Ale bude to pochopitelně stát moře peněz.“ Jen pro příští rok Jiří Vávra odhaduje škody ve výši 26 milionů korun.
ZEMOS patří mezi největší zemědělské podniky v regionu. Zaměstnává více než 300 lidí nejen z Velkých Němčic, ale také ze sousedních obcí a z nedalekých Hustopečí. Je jedním z mála podniků, které přežily krizi v zemědělství v počátku 90. let, přizpůsobily se novým ekonomickým podmínkám a přečkaly bez větší újmy i nepřízeň počasí v letošním roce. Vysloužil si za to renomé úspěšné, dobře se rozvíjející firmy.
Původ nákazy nezjištěn
Výskyt BSE je pro podnik příslovečnou ledovou sprchou. Jak nám řekl ředitel Jiří Vávra, zdroj nákazy zatím není znám. Nakažená mladá kráva podle jeho slov nikdy nepřišla do styku s masokostní moučkou. Kolem vzniku BSE v odborných kruzích stále panuje řada nejasností a dohadů. „Podle odborníků existuje více zdrojů nákazy. Někteří například zastávají názor, že je to genetická anomálie,“ řekl nám Jiří Vávra s tím, že původ nemoci u krávy z jejich stáda se tak pravděpodobně nikdy nezjistí.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down