12.10.2014 | 08:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zimoviště pro masný skot - nová stavba v Mysletíně

Farma Mysletín, která leží na malém vršku poblíž Ledenic, nedaleko Českých Budějovic, se specializuje chov masného skotu simentálského plemene a na chov a tréning koní. Vlastní ji Rakušan Johann Hochstaffl, který areál v devadesátých letech zrekonstruoval a založil zde Rakušanům velice známou klusáckou stáj Venus (Stall Venus).

Správcem areálu farmy v Mysletíně je Tomáš Lamáček. Pochází z Mutěnic a díky praxi v Rakousku měl možnost se přihlásit na farmu Mysletín. Nyní zde trvale žije a má na starosti veškerý chod celé farmy, jak koně, tak masný skot, stádo ovcí plemene merinolandschaf, ale i 13 zaměstnanců firmy, kteří se o zvířata a pozemky starají. K Mysletínu náleží asi 500 ha luk a pastvin a zhruba 60 ha orné půdy. Aktuální (rozšířené) stavy skotu čítají 220 krav, které je nutno přes zimu v době telení ustájit.

Stejný úkol, lepší provedení

Úkolem generálního dodavatele projektu i stavby, tedy konkrétně firmy Zemědělské stavby Tábor, s. r. o., bylo vytvořit vedle stávající budovy budovu vnějšími parametry stejnou jako ta první, ale lépe využitelnou. K tomu bylo třeba rozšířit kapacitu hnojiště a také postavit druhou jímku na hnojůvku. Nový objekt měl poskytnout zimní přístřešek pro 80 krav, 74 telat do 3 měsíců, tři býky a 88 jalovic do patnácti měsíců, celkem 169,18 DJ – tak bylo uvedeno v projektu.

Na začátku stavby vyl zbourán přístřešek s ocelovými sloupy, který stál na původním místě vedle první haly. Půdorysné rozměry vnějších stěn nového zimoviště se řídily projektovou dokumentací – tedy 30,67 m x 96,1 m, hřeben byl naplánován ve výšce 9,9 m, vše podobně jako u stavby první.

(NCH 10/2014)

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down