Shredlage, neboli technologie pro sklizeň kukuřice s delší řezankou a optimálně rozdrceným zrnem, používaná v USA, se stává novodobým trendem výroby objemných krmiv také v Evropě. Pozadu nezůstávají ani čeští farmáři, jejichž záměrem je podpořit činnost bachoru svých krav, a to jak z důvodu navýšení užitkovosti, tak zlepšení jejich zdraví.
O metodu sklizně kukuřice s delší řezankou a optimálně rozdrceným zrnem, pocházející z USA, kde k tomu účelu modifikovaný corn cracker farmáři začali používat před šesti roky, se zajímají i chovatelé vysokoužitkových dojnic v tuzemsku. Jednou z možností, kde získat relevantní informace, byl seminář, který v Košeticích uspořádaly firmy NTG Agri, s. r. o., FREMIS Čechtice, a. s., a CEVA ANIMAL HEALTH, spol. s r. o., ve spolupráci s CRV Czech Republic, spol. s r. o., Jihočeskou univerzitou v Českých Budějovicích a Mendlovou univerzitou v Brně.
Hlavním řečníkem na uvedené téma byl zámořský odborník z Madisonské univerzity ve Wisconsinu profesor Randy Shaver, který se před bezmála 350 účastníky semináře ochotně podělil o své bohaté zkušenosti.
„S požadavkem na delší řezanku sklízenou metodou shredlage přišli farmáři. K tomu je třeba současně říci, že mají krmnou dávku objemného krmiva postavenou na kukuřičných silážích, jejichž podíl představuje až 80 %. Jejich záměrem bylo zlepšit příjem sušiny kukuřičné hmoty a využití škrobu z kukuřičného zrna. Požadovaného efektu zpracování řezanky se u vyvinutých shredlage adaptérů docílilo navýšením rozdílné rychlosti obou ozubených válců. V porovnání s konvenčními adaptéry se dvojnásobně vyšší diferencí otáček zvýšil stupeň pomačkání kukuřičné hmoty a zpracování zrna. Jestliže v roce 2010 byly v USA jen tři shredlage adaptéry, o tři roky později jich bylo 50 s tím, že aktuálně jich je více než 600. Jejich obliba stoupá a dá se předpokládat, že se budou rozšiřovat i ve světě. To platí zejména pro farmy, kde mají krmné dávky pro vysokoužitkové dojnice postavené na kukuřičných silážích. V ostatních případech je však třeba posuzovat efektivnost využití technologie shredlage i ve vztahu k dalším složkám objemného krmiva v krmné dávce,“ řekl během svého vystoupení profesor Shaver.
Pro úplnost zbývá dodat, že v přeplněném sále Agropodniku Košetice na výše uvedeného výživářského specialistu navázal další reprezentant Madisonské univerzity ve Wisconsinu, respektive profesor Paul Fricke, jenž představil nejen v chovatelské praxi využívané programy na synchronizaci říje, ale i nové postupy zlepšující ukazatele reprodukce skotu.*
Více se dočtete v lednovém čísle časopisu Náš chov.