18.08.2009 | 07:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zlatá podkova a Zlatý kůň v Humpolci

Seriál jezdeckých a vozatajských soutěží Zlatá podkova má před sebou finále 44. ročníku.Nejlepší koně, jezdci a vozatajové se utkají na trávě areálu Dusilov v Humpolci v závěru tohoto týdne. Kromě hlavní soutěže, Zlaté podkovy - Memoriálu Jana Synka (Cena Kraje Vysočina) - je na programu dalších osm zkoušek pod sedlem i v zápřahu.

Pořadatelem finále jsou Česká jezdecká federace a obecně prospěšná společnost Soutěže podkovy. Ředitelem celého seriálu v roce 2009 je ředitel Školního statku Humpolec Ing. Jan Mácha, jinak předseda správní rady společnosti.
Hlavní událost, Zlatou podkovu (ZP), charakterizuje stupeň obtížnosti CNC**. Nejzajímavější bude samozřejmě její sobotní terénní zkouška, kde na úseku D čeká 36 skoků vysokých 115 centimetrů. O vítězi ale definitivně rozhodne až nedělní parkur s 10 překážkami ještě o 5 centimetrů vyššími. Z celkové částky 60 000 Kč dostane majitel prvního koně 20 000 Kč.

Dvořáková pošesté?

Největší hvězdou Zlaté podkovy 21. století je Radka Dvořáková z Jezdeckého klubu Cavalier Rynárec. Poprvé vyhrála v roce 2002 (Vadama), potom dvakrát bodovala v sedle Beatrice (2003, 2004) a po ní dovedla k vítězství Ostera (2007).
Loni triumfovala už popáté, jejím partnerem byl devítiletý plnokrevný hřebec Damon 2 (po Dara Monarch) z chovu MUDr. Ivana Přkryla. Dvořáková navíc obsadila i druhé místo v sedle již jmenovaného plnokrevníka Ostera.
Damon 2 a Oster by měli startovat v humpoleckém finále ZP také letos a proto není vyloučeno, že Dvořáková přidá do své skvělé kariéry další velké vítězství.

Devět soutěží,
jedna přehlídka

Pod sedlem se odehrají rovněž Stříbrná podkova České pojišťovny, Bronzová podkova – Cena města Humpolce (má dvě kategorie podle věku jezdců), Soutěž nadějí – Cena DDL Lukavec (má dvě kategorie podle věku koní) a Cena Medipo Agras Havlíčkův Brod vyhrazená pro pony.
Mistři opratí soutěží v Ceně INSPO Humpolce (jednospřeží), Cenu společnosti OSMA Komorovice pojedou dvojspřeží a Cenu Agrostoje Pelhřimov čtyřky. Dvojspřeží pony se sejde v Ceně HSE Humpolec.
K finále ZP v poslední době patří rovněž Přehlídka výkonných koní plemene český teplokrevník a již tradičně vyhlášení Zlatého koně ZP.

Arkádo, Davos 1
Sebastian - a kdo dál?

Zlatého koně ZP určuje z finalistů nejprestižnější sedlové soutěže vydavatelství Profi Press. V posledních třech letech získali čestný titul a cenu naší společnosti Arkádo (2006),
Davos 1(2207) a loni Sebastian.
Všichni jmenovaní se narodili v českých chovech a jejich matkami jsou zemské klisny.
Zlatého Arkáda odchovala rodinná farma Zámečníkových z Koldína u Chocně, Davos 1 je produktem chovu Jezdeckého klubu SOUz Horní Heřmanice a Sebastian nosí visačku Družstva Ekolife z Orlického Záhoří.
V sedlech zlatých šampionů byli elitní čeští jezdci olympijské disciplíny zvané všestrannost, Jaroslav Hatla, Lubomír Vrtek a Gabriela Adamcová.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down