02.08.2003 | 10:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zlatá podkova už zná své hvězdy

Kvalifikační kola XXXVIII. ročníku Zlaté podkovy v Pardubicích, Dvorečku, Šumperku, Lošticích, Kolesech a Pecínově letos zažila premiéru projektu, na jehož realizaci se podílí i naše vydavatelství. Komise odborníků vyhlásila po skončení každé zástavky na trati vedoucí do humpoleckého finále exteriérově nejlepšího koně, bez ohledu na to, v jaké soutěži startoval a jak se v ní umístil. Na výsledek nemělo vliv ani pohlaví nebo stáří čtyřnohých účastníků a o titulu Kůň Zlaté podkovy 2003 tak rozhodoval jen a jen zevnějšek ohodnocený podle zootechnických kritérií.

„Cílem projektu je zvýšení popularity seriálu závodů Zlatá podkova za současné propagace produkce domácích chovatelů, testované v soutěžích všestrannosti,“ říká Ing. Miloslav Mentlík, který jako hlavní rozhodčí vedl i odbornou komisi při pardubické premiéře ZP 2003 a bude v jejím čele rovněž v Humpolci. Tam se v neděli 24. srpna dozvíme kromě jmen vítězů Zlaté, Stříbrné a Bronzové podkovy a Soutěže nadějí (stejně jako tří kategorií vozatajských soutěží) i to, kdo se stal vůbec prvním Zlatým koněm Zlaté podkovy.
Jistě důležité je upřesnit, že mediálními partnery projektu jsou odborný měsíčník Náš chov a týdeník Zemědělec. Loga obou titulů se už objevila na šesti pohárech předaných majitelům nejvýše oceněných koní.

Pecínov se předvedl
Poslední kvalifikace ZP 2003 v sedlech se odehrála v již zmíněném Pecínově. Kdysi kultovní místo českého chovu koní nedaleko Benešova se v posledních letech dokonale změnilo. Podnikatel Martin Hora udělal z chátrajícího komplexu budov a k němu patřících pastvin areál, který stojí za to navštívit. Mimo jiné v něm najdeme i největší stádo fríských „černých perel“ v České republice.
Jezdecký klub Pecínov nepořádal kvalifikaci ZP poprvé – a bylo to vidět. Když přidáme ideální počasí, neměly tři dny strávené v benešovském regionu téměř chybu. Největší radost si domů odvezli pochopitelně vítězové: Jiří Kornalík (kůň Gin Fizz, stáj JS NOKI) vyhrál Zlatou podkovu, Michaela Kralertová z JK Jemčina byla první jak ve Stříbrné podkově, tak v Soutěži nadějí. Pomohli jí k tomu Ambra 3 a Mistery. Bronzovou podkovu ovládla další dívka, Marcela Šedá s koněm Grot z JK Ideas.

Po Treisi 1 i Tena 1
Koněm Zlaté podkovy 2003 byla v Pecínově vyhlášena pětiletá Tena 1, startující s Miriam Záveskou v Bronzové podkově. Atraktivně zbarvená klisna (isabela) se narodila 18. ledna 1998 ve Šlechtitelském chovu koní Josefa Kubišty, přesněji známém hřebčíně Měník poblíž Nového Bydžova. Uvedený chovatel je současně i majitelem své vyznamenané odchovankyně.
Na straně otce najdeme v rodokmenu Teny 1 bývalého „nejkrásnější koně světa“, hřebce 525 Taarlo Kubišta, matka se jmenuje 82 Jitřenka (po Jury).
Zajímavé určitě je, že uvedený plemeník českého chovu (prodaný nakonec do Švédska) už v projektu KONĚ 2003 bodoval – stalo se tak 27. dubna v Pardubicích. Tam totiž zářila nejvíc jeho další dcera, ryzka Treisi 1.

Jiří Křepelka
Foto Lukáš Rytina

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down