21.08.2007 | 07:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zlatá podkova ve finále

Zlatá podkova, seriál jezdeckých soutěží ve všestrannosti a závodů spřežení, je ve finále. Humpolecký areál Dusilov zažije již tento víkend vyvrcholení 42. ročníku populární akce českého, moravského, slezského a také slovenského venkova. Třídenní program začne v pátek 24. srpna na drezurním obdélníku a jako v předchozích dvou letech ho doplní i přehlídka výkonných koní plemene český teplokrevník.

Do Humpolce se probojovali nejlepší koně a jezdci z dvanácti kvalifikačních kol a pozváni jsou jako vždy i reprezentanti Slovenské republiky. Na startovních listinách bude 130 teplokrevných hřebců, klisen a valachů.

Připomeňme si, že loni v Humpolci exceloval hnědák Arkádo ze stáje Horse Academy Radimovice, vedený domácí jedničkou Jaroslavem Hatlou. Společnost Profi Press ozdobila nejlepšího čtyřnohého aktéra z českého chovu titulem Zlatý kůň Zlaté podkovy 2006. Arkádův jezdec pak převzal pohár našeho vydavatele.

Po skončení sezóny byl Arkádo prodán do Německa a Hatla momentálně nemá k dispozici žádného koně na jeho úrovni, proto se obhajoby šampionů nedočkáme.

Deset soutěží

Seriál letos absolvoval cestu do slova a do písmene od Šumavy k Tatrám, s klasickou zastávkou na severu a jihu Moravy. Teď se vrací do středu republiky a je logické, že partnerem nejprestižnější soutěže, Zlaté podkovy (podle které byl celý projekt pojmenován) je Kraj Vysočina.

V sedlech se pojede i Stříbrná podkova – Cena České pojišťovny (její součástí je finále Kritéria mladých koní pro šestileté), Bronzová podkova – Cena města Humpolce (rozdělená zvlášť pro juniory a děti), Soutěž nadějí – Cena DDL Lukavec (finále Kritéria mladých koní pro pětileté se odehraje právě v jejím rámci) a Cena Medipo Agras Havlíčkův Brod vyhrazená závodníkům na nejmenších ze sportovních koní, pony.

Spřežení se představí ve čtyřech kategoriích bitvy mistrů opratí. Jednospřeží čeká Cena INSPO Humpolec, dvojspřeží Cena OSMA Komorovice a čtyřspřeží Cena společnosti Humpolecké strojírny. Ani v tomto případě se nezapomíná na poníky: tři dny na kozlíku prožijí vozatajové v Ceně HSE Humpolec.

Diváci tedy uvidí celkem deset soutěží a dvanáct vítězů ve dvou základních disciplínách.

První disciplína se již delší dobu  jmenuje všestrannost a od roku 1912 je pravidelně zařazována do programu letních olympiád.

O oficiální uznání disciplíny druhé, závodů spřežení, se maximálně zasloužil manžel anglické královny Alžběty II. Princ Filip totiž patřil se svou čtyřkou ke světové elitě závodníků. Jeho slovo pak mělo při rozhodování Mezinárodní jezdecké federace (FEI) patřičnou váhu.

Srdce nad peníze

Koně pod sedly, i ti zapřažení v kočárech, mají před sebou tři základní testy. Páteční drezurní zkouška se jezdí v obou případech zpaměti a zjednodušeně řečeno se liší se jen velikostí kolbiště (60 x 20 metrů, respektive 100 x 40 metrů).

Sobotní zkoušku v terénu lze označit jako nejatraktivnější. Jezdci na koních musí v hlavní ze soutěží zvládnout skoky vysoké 115 centimetrů na určeném úseku tempem 550 metrů za minutu. I v maratonu spřežení je kromě absolvování sedmi překážek rozhodující optimální čas, konkrétně čtyřspřežím se měří na trati dlouhé téměř čtrnáct kilometrů.

V nedělní skokové prověrce Zlaté podkovy je pro koně a jezdce připraveno deset překážek a každá má 120 centimetrů výšky. Pravidla stanoví tempo parkuru na 350 metrů za minutu. Čtyřka v zápřeži dokáže své kvality projetím osmnáct překážek širokých 190 centimetrů.

Peněžité ceny vítězům a umístěným jsou při srovnání s jinými sporty téměř směšné. Šampion ve Zlaté podkově „bere“ 16 600 Kč, vozataj zapřahající čtyřku vyhraje pro své barvy polovinu této částky. V dalších finálových soutěžích je připraveno pochopitelně ještě méně peněz.

Přípravu koní a lidí na univerzální výkon lze bez nadsázky označit za dlouhodobou a finančně hodně náročnou záležitost. Seriál proto i nadále zůstává především srdeční záležitostí těch, kteří se všestrannosti a spřežením aktivně věnují.

 

Časový program Zlaté podkovy 2007

 

·        Pátek 24. srpna

9.00 hod. Drezurní zkoušky všech soutěží.

·        Sobota 25. srpna

8.00 hod. Terénní zkoušky sedlových soutěží.

15.00 hod. Maraton spřežení.

·        Neděle 26. srpna

9.00 hod. Parkur Soutěže nadějí.

10.00 hod. Slavnostní defilé startujících před městskou radnicí.

13.00 hod. Překážková jízda spřežení a parkury zbývajících soutěží.

                  Dekorování vítězů soutěží a nejlepších koní chovatelské přehlídky.

                  Vyhlášení a dekorování Zlatého koně Zlaté podkovy společností Profi Press.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down