11.12.2002 | 10:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zlaté medaile jen za novinky

O přízeň komise, která uděluje ocenění, soutěžily na letošním veletrhu EuroTier v Hannoveru výrobky, které firmy přihlásily jako novinky. Odborníci, kteří v komisi zasedli, měli nelehký úkol – rozhodnout mezi 260 navrženými produkty. Z nich vybrali šest nejlepších a dalším deseti přidělili stříbrné medaile. Podmínkou pro získání zlata je mít takový výrobek, který umožní nahradit staré postupy zcela novými a výrazně mění i jejich funkci.

OptiFOM určí jatečnou váhu
Tak lze charakterizovat produkt společnosti Hölscher a Leuschner GmbH + Co. z Emsbürenu, který získal na veletrhu EuroTier zlaté ocenění. Cenová maska, podle které se na jatkách vepřové zpeněžuje, je stále komplikovanější a má stále užší rozpětí. Pomoci farmářům s rozhodováním, kdy vykrmená prasata prodat a získat optimální výnos, přichází firma s přístrojem OptiFOM. Systém, který zpracovává obraz, pracuje rychleji a přesněji než všechny další známé klasifikační metody, což je především výhodné při různých genetických původech zvířat. Je možná i individuální rekalibrace. Přístroj OptiFOM nejprve sejme digitální kamerou obraz prasete v kotci shora a následuje jeho softwarové zpracování, které zprostředkuje aktuální zjištění váhy kýty a přesné určení termínu pro nejlepší zpeněžení. Snímání prasat probíhá v boxu, který může být jak mobilní, tak stacionárně umístěný v kotci, kde je ustájena velká skupina prasat.
Proti usazování krmiva v potrubí
WEDA MixPipe (WEDA Dammann a Westerkamp GmbH) je speciální roura zamezující sedimentaci krmiva v systémech tekutého krmení. Je známo, že podle druhu krmných komponentů, stupně mletí, rychlosti pohybu nebo krmného zařízení dochází při tekutém krmení k usazování v potrubním vedení. Tento fakt nelze ovlivnit ani míchacím zařízením. A právě to je prostor pro využití oceněné novinky. Potrubí je konstruováno tak, že dochází při postupu krmiva k jeho soustavnému míchání. Plastová roura o průměru 63 mm je na vnitřní straně vybavená vystupující strukturou tvaru spirály, přibližně 10 mm vysokou. Při jednosměrné dopravě krmiva tak dojde k impulsu, vyvolanému vnitřní spirálou, a sedimenty ze spodní části roury se vyplaví. Spojování jednotlivých kusů je stejné jako u běžného plastového potrubí. Cenové navýšení vychází kolem 10 %.
Méně stresu při přepravě
Pochytat a přepravit vykrmené brojlery na porážku beze stresu? To vyřešila společnost Claus Ohlsen a syn, OHG, zavedením automatizovaného transportního systému EIJK. Kuřata jsou automaticky pochytána a pomocí postupně navazujících rolovacích podlah naložena na speciálních platformách do přepravního vozu. Vůz je klimatizovaný, uzavřený, platformy se váží, proto mohou být naskladněny zcela rovnoměrně.
Přirozené světlo pro drůbež
iLux – LED-Lampe společnosti Warnking Elektrotechnik, GmbH, je řešením pro alternativní chovy drůbeže. Při podlahovém chovu dochází k problémům z nedostatku denního světla – kanibalismu, oštipování peří. Speciální lampa je tvořena svítivými LED diodami, které vyzařují světlo různých vlnových délek. Výsledkem je světlo se spektrálním složením velmi podobným dennímu světlu. LED diody mají přitom velmi nízký energetický příkon, pohybující se jen na hodnotě málo převyšující čtyři watty. Jejich další předností je i mnohonásobně vyšší životnost, v porovnání například s klasickými žárovkami, což je dáno tím, že světlo nevzniká rozžhavením vlákna, ale tokem elektronů mezi dvěma elektrodami.
Stanovení somatických buněk v mléce
Víte, jaký počet buněčných elementů má mléko v tanku? Kvůli které dojnici je počet zvýšený? Odpověď lze získat během jedné minuty prostřednictvím novinky výrobce DeLaval, GmbH. Měřicí zařízení počtu buněk DCC je přenosné, váží tři kilogramy, zdrojem napájení jsou baterie. Obsluha je jednoduchá, vzorkem mléka se naplní vyjímatelná kazeta a po vložení do přístroje se výsledek objeví do minuty na display v jednoduše interpretovatelné formě. Rozsah měření je možný od 10 tisíc do čtyř miliónů buněk na mililitr mléka a probíhá na principu fluorescence. Chovateli tak výrobce nabízí možnost vlastní kontroly ve stádě a tím zlepšení kvality mléčné produkce.
Senzorické určení kvality mléka
Problémem nastupujícího automatického dojení tzv. roboty se stala absence vizuální kontroly mléka. S řešením přichází na trh společnost Lely Deutschland, GmbH. Vyvinula zařízení MQC (Milk Quality Control), jehož fotosenzory kontrolují barvu mléka a při jakékoliv změně (vločky, krev) je mléko automaticky separováno. Pomocí této techniky lze rozeznat okamžitě klinické mastitidy včetně určení postižené čtvrti vemene.Vedle měření vodivosti mléka je senzory pro proud vzduchu kontrolován i podtlak Na základě vyhodnocení profilu proudu mléka určí zařízení nejvhodnější čas pro odběr vzorku mléka, jednotlivě z každé čtvrti vemene.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down