02.12.2004 | 09:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zlaté medaile z výstavy EuroTier

Letošní mezinárodní výstava EuroTier konaná v Hannoveru jednou za dva roky zaznamenala obrovský úspěch. Veletrh proběhl v termínu 9. až 12. listopadu. Více než 25 tisíc z celkového počtu přesahujícího 110 tisíc návštěvníků přijelo ze zahraničí, což představuje zhruba čtyřicetiprocentní nárůst. Za zmínku stojí vysoký podíl nizozemských návštěvníků stejně jako zástupců ze zemí střední a východní Evropy. Z tohoto pohledu drží primát Rusko, z něhož veletrh navštívilo 1500 potenciálních investorů.

I počet vystavovatelů se zvýšil. Firmy ze 42 zemí reprezentovalo celkem 1430 přímých a 114 nepřímých vystavovatelů na ploše přesahující třináct hektarů. Z toho bylo přes 600 účastníků ze zahraničí, což znamená pětiprocentní nárůst. Na veletrhu bylo možné shlédnout kompletní nabídku techniky pro drůbež, prasata a skot. Téměř dvě třetiny návštěvníků byly farmáři a sice na prvním místě chovatelé skotu a na druhém prasat.

Fascinace novinkami
Hannoverský veletrh EuroTier plní funkci ukázat směr dalšího vývoje techniky a technologií. O tom svědčí i letos vysoký počet přihlášek do klání o udělení zlatých a stříbrných medailí, kterých se sešlo celkem 268, z nichž 232 splnilo podmínky. Ty jsou přísné a požadují, aby šlo o produkty, které posunují vývoj dopředu, vstupují zcela nově na trh a nebyly na jiném veletrhu přihlášeny. Komisi, která o udělení ocenění rozhodovala již před zahájením veletrhu, léta vede v pozici předsedy dr. Jens-Peter Ratschow ze zemědělské komory Severní Porýní-Westfálsko.
Oceněné exponáty jako novinky odpovídají vesměs změnám v požadavcích na chovy hospodářských zvířat. V chovu prasat se objevují systémy managementu využívající počítačů, aby řešily náraz požadavků, které vycházejí z norem, připravovaných pro rok 2005. Řeší se omezení zápachu a úniku škodlivých plynů. Díky novým dotacím se zvýšila nabídka zařízení na výrobu bioplynu.

do podtisku a výrazně
Hannover: výrobky letos oceněné zlatem

jako mezititulek
Multifunkční přenosný terminál

Výrobce: B. Mannebeck Landtechnik GmbH, Schüttorf

Milan je multifunkční terminál, který zákazníci firmy mají možnost využívat už téměř patnáct let. Přenosný model je však nyní určen pro všechny typy krmných systémů a identifikaci zvířat. Novinka na trhu – Milan MPX propojuje všechny krmné systémy navzájem a okamžitě slouží k datové výměně od zvířete až po manažerský program.
Je nenahraditelným prostředkem při mobilním sběru dat na místě. Čte automaticky transponder v uchu zvířete či čárový kód. Lze tak bezchybně zařadit medikamenty, sperma nebo krmivo (produkty s čárovým kódem) jak jednotlivému zvířeti, tak celé skupině prasat. Všechna data se seberou pro použití v dalších systémech. Navíc jsou k dispozici přímo ve stáji. Přenos dat do počítače probíhá přes USB kabel.
Zařízení je velmi odolné vůči poškození a vodě, proto je lze využít také v oblasti rostlinné produkce či chovu skotu.
Milam MPX váží 370 gramů, má 16 MB RAM a 32 MB paměť, standardní USB výstup, barevný displej s vysokým rozlišením 320 x 320 pixelů.

Bezchybná identifikace rohovky

Dovozce: Agrosom GmbH, Echem
Výrobce: Optibrand Ltd., USA

Bezchybný management stád skotu a ovcí umožňuje systém Optibrand. Ten sestává ze zařízení Opti Reader, kterým se sejme vzorek cév sítnice zvířete zároveň se sběrem dalších údajů o jeho stanovišti, datu a času a uloží číslo ušní známky. Toto propojení současně sebraných informací umožní sledovat zvíře na jakémkoli místě při současném sběru dat, jakými jsou například preventivní a kurativní medicínské ošetření. Na čtečku navazuje software a zdroj energie.
Obraz sítnice zvířete je u každého zvířete ještě více specifický než otisk prstu. Rozdílné je dokonce každé oko, liší se i klony. Technologie se nazývá anglicky RVP – Retinal Vascular Pattern.Podle sítnice lze zvíře identifikovat ještě šest hodin po porážce. Systém lze kombinovat i s GPS.
Jak upozornili zástupci německého distributora Agrosom, nejde o náhradu ušních známek, ale využití jako dalšího doplňku pro splnění požadavků bezchybné identifikace a dohledatelnosti produktu. Slouží k splnění požadavku na bezpečnost potravin i zabránění rozšíření nákaz zvířat. Uvedli rovněž, že Optibrand využívají v USA již dva velcí producenti masného skotu, kteří zároveň provozují jatky.

Samojízdný krmný míchací vůz Mayer Siloking

Výrobce: Mayer Siloking

Samojízdná verze krmného vozu je u firmy Mayer novinkou, představenou poprvé na Eurotieru. Vůz je postaven na zajímavém podvozku, který obsahuje pouze tři kola. Dvě přední jsou většího rozměru, jsou hnaná a posunuta hodně dozadu, takže nesou většinu hmotnosti stroje. Zadní kolo je umístěno uprostřed, není hnané, ale je řiditelné. Díky tomu má krmný vůz značnou obratnost. Kromě toho míchací vana s objemem 12 m3 může být umístěna dole a celková výška stroje pak dosahuje pouze 2,45 metru.
Samojízdný krmný vůz je vybaven motorem Perkins o výkonu 132 koní. Koncept pojezdu je hydrostatický, stejný pohon má i míchací ústrojí. To zůstalo klasické, jaké se používá v tažených vozech firmy Mayer. Má vertikální šnek se zdvojenou spodní částí šnekovice pro lepší míchání a rychlejší vyprazdňování a dále též profilovanou vanu, která míchání urychluje.
Vyprazdňování vozu je v zadní části. Probíhá pomocí výškově stavitelného, hydrostaticky poháněného dopravníku, nebo tam, kde se nekrmí do žlabu, je možné vůz místo dopravníku osadit jen skluzem, po němž krmivo vypadává volně na zem.
Vůz je vybaven také novou vybírací frézou, šetrnou k vybíranému krmivu (záběr frézy je dva metry). Rychlému plnění vozu pomáhá i 700 mm široký dopravník, který odebírá krmivo od frézy a posunuje je do míchací vany vozu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down